YouTube Reklamları

YouTube Reklamları Nedir ?

YouTube reklamları potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmak için harika bir yoldur. Videolar bize yaşattığı, üzülme,mutlu olma veya heycan gibi duygularla hafızamıza kazanır. Dijital dünyada da videoların önemi gün geçtikçe artmaktadır. Etrafımızdakilerle bu videolar hakkında konuşmamız bile bizler ve işletmemiz için bir mikro dönüşümdür diyebiliriz. Video reklam vermeden önce tespit etmemiz gereken iki önemli konu var. Birincisi bizim için doğru hedef kitleyi bulmak yani YouTube kampanya kurgularımızı doğru bir şekilde yönetmek ikincisi ise videomuzun kreatifi çok dikkat çekici olmasıdır.

YouTube Reklamları Nerede Gösterilir ?

YouTube videolarından hemen önce, YouTube arama sonuçlarında, izleme sayfalarındaki kenar çubuğunda önerilen videolar olarak ve Google görüntülü reklam ağındaki anlaşmalı site ve uygulamalarda gösterilir.

YouTube Reklamları Nasıl Çalışır ?

Video izleyecileri, ilk 5 saniyeden sonra video reklamı atlayabilirler. İzleyici video reklamın 30 saniyesini (30saniyeden kısaysa tamamını) izlediğinde ücret ödersiniz. Aynı şekilde video etkileşimleri de maliyetlendirilebilir. Bu etkileşimler web sitemize ziyaret için yapılan tıklamalar, harekete geçirici mesaj katmanları ve tamamlayıcı bannerlara yapılan tıklamalardır.

YouTube Reklam Modelleri Nelerdir ?

TrueView Reklamlar

Bu formatta belirlediğiniz hedef kitlelere video reklamlarınız ulaşır ve maliyetlendirilirsiniz. Reklamınızı atlayan kullanıcılar için herhangi bir ücret ödemezsinizz. Youtube reklamlarını diğer mecralardaki video reklamardan ayıran en önemli unsurlardan birisinin bu olduğunu söyleyebiliriz.

 • Yayın İçi ( TrueView In-Stream )

Kullanıcılar video akışındaki reklamı izlemeyi veya atlamayı seçer. İlk 5 saniyede bizim kullanıcıya en doğru şekilde mesajı verip ilgilerini çekmemiz gerekiyor. Bu formatta video reklamlarınız YouTube izleme sayfalarında ve Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video yayıncı sayfalarında görüntülenebilir. Video reklamınızın,başka videoların öncesinde, izlendiği sırada ya da sonrasında görüntülenmesini istiyorsanız bu formatı kullanabilirsiniz.

 • Görüntülü TruView ( TruwView In-Display )

Kullanıcılar YouTube’da veya Internetteki diğer sitelerdeyken videonuzu izleyebilir. Google görüntülü reklam ağı çok geniş bir kitleyi temsil ettiği için çok sayıda kullanıcıya ulaşmanız mümkün. Bu formatı seçerseniz reklamlarınız YouTube arama sonuçlarında, ilgili YouTube videolarında, YouTube yer paylaşımı olarak iş ortağı web sitelerinde görüntülenebilir. Truview reklamlar hem reklam veren hem de kullanıcı açısından oldukça önemlidir. Kullanıcı eğer tatmin olmayıp video reklamından izlemek istemese atlayabilir. Reklam verenler ise sadece 30 saniye veya ilgili videonun tamamını izlediğin ödeme yaparlar.

YouTube İn-Display & İn-Stream

Not : Dijital ortamlarda yer almak isteyen her işletme veya marka kesinlikle YouTube reklamlarına yatırım yapmalıdır. YouTube reklamları display kampanyalarından daha tatmin edici ve daha güven vericidir. 

YouTube Kampanyalarınızla İlgili Önemli Notlar:

 • Truview modelleri, Görüntüleme Başına Maliyet (GBM) üzerinden ücretlendirilir.
 • YouTube reklamlarınız sonucunda sadece True View In-Display modelini kullandığınız takdirde kanaldaki videolarınızda izlenme sayılarınız artar. TrueView In-Stream (Yayın içinde) değil.
 • Video oynatma oranları 1 dakikadan sonra düşüş gösterir.
 • Harekete geçirici kartları reklamlarınızdan eksik etmeyin.
 • YouTube kanalınızı, Google Ads hesabınıza bağlamak, videonuzu tanıtmanıza ve Google Ads’teki raporlara erişmenize olanak sağlar. Aksi takdirde yaptığınız reklamlar sonucunda elde ettiğiniz performansı göremezsiniz.
 • YouTube Remarketing kampanyasını oluşturun. Web sitenizi ziyaret etmiş, bir ürünü görüntülemiş fakat satın almamış veya ödeme sayfasına kadar gelmiş ancak satın alma işlemi yapmamış kullanıcılara özelleştirilmiş tekliflerle kampanyanızı şekillendirin.
 • Yeni bir kampanya oluşturduktan sonra 0,15 TL ile bir Görüntüleme Başına Maliyet (GBM) teklif ile başlayıp gün geçtikçe teklifi düşürebilirsiniz. Fakat birden %50 düşürürseniz reklamlarınız gösterimi sınırlayabilir.

YouTube’da Reklam Verme

YouTube reklamları da arama ağı ve görüntülü reklam ağı reklamları gibi Google Ads paneli üzerinden verilmekte. Yapmanız gereken Google Ads hesabı oluşturup YouTube kanalı ile birbirine bağlamak.  YouTube’da tekliflerimizi ise Görüntüleme Başına veriyoruz. Yani video görüntülenmesi başına ne kadar ödeme istediğimizi belirtiyoruz.

YouTube kampanyalarınızı ;

 1. YouTube – New Users ( Yeni Kullanıcı ) 
 2. YouTube – Look a like Audience ( Benzer Kullanıcı )
 3. YouTube – Remarketing ( Yeniden Pazarlama) yapıda oluşturmanız verilere ve kullanıcı tipini doğru ölçmede faydalı olacaktır.

Yeni kullanıcılar için hedefleme seçenekleri oldukça detaylı. Demografik hedefleme, kanal hedefleme , uygulama hedefleme , video hedefleme veya anahtar kelime gibi nice hedefleme türleri…

Benzer kullanıcılar ve Hedef Kitleleriniz için hedefleme ise bu zamana kadar oluşturduğunuz bütün hedef kitlelerin benzerlerini Google Ads > Araçlar > Paylaşılan Kitaplık > Kitle Yöneticisi’nden erişebilirsiniz.

YouTube rekalm kampanyalarınızı doğru optimize edin!

Kullanıcıların videoyu izleyip sitenize yönlendikten sonraki davranışlarını ve performansını Google Analytics üzerinden inceleyin. Başlangıçta 2 TrueView formatını da kullanın. Yeterli dataya ulaştıktan sonra performansı yüksek olan formata yoğunlaşın ve gerekirse sadece o format üzerinden devam edin.

YouTube reklamlarının Google Analytics üzerinden ölçümü

 

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir