SEO Terimleri

Seo Terimleri

Site İçi SEO ( On Page SEO )

Site içi arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır. Bir web sitesinin kodlama yapısını, tasarımını, site mimarisini ve görsel gibi öğelerin kullanım şekillerini esas alan SEO bölümüdür.

 • Web sitenizin alt dizinler halinde düzenleyerek ve her URL’nin sonunda bir metin dizesine yer vererek Google’a hangi konularda otorite elde etmek istediğinizi aktarmış olursunuz. Örneğin ; www.kamignc.com/donusum-orani-optimizasyonu/
 • Horizontal Flip kavramını dikkate alın. Görselleriniz özgün tasarlanmış olup Google’a yeni görseller sunun. Görsellerde alternatif metin alanlarını özgün bir şekilde doldurun.
 • Web sitenize gelen bir kullanıcının içerikle daha fazla nasıl meşgul edebilirim düşüncesiyle içeriklerinizi oluşturun böylelikle hemen çıkma oranlarını düşürüp SEO‘da başarılı sonuçlar ile karşı karşıya kalın.

Site Dışı SEO ( Off Page SEO )

Harici kaynaklı alınan link,sosyal medya kullanımı gibi site dışında yapılan her türlü çalışmalardır.

Pagerank

Google’ın caffeine algoritmasıyla birlikte bir puanlama biçimidir. Bu durum tamamen sizin yaptığınız SEO çalışmalarının sonucudur.

Search Console (Webmaster)

Web site sahip ve yöneticilerine verilen isimdir. SEO alanında en önemli tool olarak adlandırabiliriz.

 • Site haritalarını ekleyin. Google’a yardımcı olun o da size olsun..
 • Uluslararası hedeflemenizi ülke hedefinize göre ayarlayın.
 • Arama sorgularının karşılaştırmasını düzenli olarak yapın. Anahtar kelime çalışmalarınızın sonucunu buradan erişebilirsiniz.
 • Hatalı sayfalarınızı optimize edin.

Web Site Hızınızı Optimize Edin

Web Site Hızınız Yüzünden Potansiyel Cironuzun %40’ını kaybediyor olabilirsiniz.Son yıllarda internet üzerinden kullanıcılara ürün, hizmet veya içerik sunmayı amaçlayan birçok şirketin öncelikli amaçlarından biri, web sitelerini görüntüleyen insanlara kaliteli ve hızlı bir deneyim sunmak olmuştur.

Spam

Çok fazla yapılan paylaşımın, backink ve yorumlar bazen bize olumsuz bir şekilde geri dönebilir. Bu duruma kısacası Google tarafından bilgi kirliliği diyebiliriz.

Backlink

Başka bir insana kefil veya referans olmak şeklinde açıklamak sanırım doğru olacaktır.

 • No Follow Backlink : Web sitenize bir kullanıcı gelip herhangi bir blog yazınıza yorum yapması. Google backlink olarak saymasa bile SEO anlamında çok önemli.
 • Inbound Backlink : Başka sitelerden kendi sitenize gelen linkler ve bağlantılardır.
 • Footer Backlink : Sayfanın alt kısmında bulunan metin ve görsellere verilen bağlantılardır.
 • Sosyal Backlink : Sosyal medyada profilimize verdiğimiz bağlantılardır.
 • Dofollow Backlink : Kefilli bağlantılardır şeklinde tanımlayabiliriz. Pagerank anlamında en önemli backlink türüdür.
 • Outbound Links : Kendi sayfanızdan başka sitelere verilen linklerdir.

Not : Backlink analiz toolu olarak önerebileceğimiz ; https://ahrefs.com/tr/ , https://majestic.com/

Hit

Ziyaret sayısını belirten kelimedir. Web sitelerin günlük olarak ziyaret sayısına göre büyüklüğü kıyaslanmaktadır. Günlük ve aylık hit olarak da kullanılan ziyaret sayısı ölçümleri pek çok farklı sayaç ile gerçekleşebilmektedir. Google Analytics gibi araçtan bu verileri takip edebilirsiniz.

Link Farm

Birbiriyle alakasız binlerce linkin barındırıldığı sayfalara verilen link tarlası diyebiliriz. Bu yapıdaki web sitelere link vermek veya bu web sitelerinden link almak SEO açısından olumsuz bir durumdur.

Örümcekler

Arama motoru botları için kullanılan farklı bir terimdir. Arama motoru örümcekleri olarak da telaffuz edilen bu botları, web siteleri ve sayfaları dolaşarak elde ettikleri verileri Google arama sonuçlarına yansıtırlar. Örümceklerin ziyaret sıklığı tamamen web sitenin güncellenme aralığına göre şekillendir.

Not : Bu örümceklerin ilk uğradığı yer Robots.txt dosyasıdır.

Ödemeli Reklamcılık 

Arama motoru pazarlamacılığında kullanılan ve tıklama başına ödeme sistemini ifade eden kelimedir. Her tıklama için belirlenen oranlara göre ödeme yapılır.

Kırık Linkler

Kırık link olarak tabir edilen ve hatalı açılan veya açılmayan linklerdir. SEO açısından birebir olumsuz etki yaratacak bir durumdur. Bu durumu Google Analytics aracılığı ile özel uyarılar bölümünden takip edebiliriz.

Meta Tag

Web site ile ilgili bilgilendirici nitelikte olan bölümdür. Web sitenin açıklaması, hedeflediğimiz anahtar kelimeler, coğrafi konumu gibi pek çok onlarca bilgiyi arama motorlarına sunmakta ve kolaylık sağlamaktadır.

 • Meta açıklama kısmında Kapıda Ödeme, Ücretsiz kargo gibi bilgilere yer verebilirsiniz.
 • Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi 1 kez meta açıklama kısmında geçirin.
 • Call To Action ifadelerini eksik etmeyin.
 • Meta açıklama’da 300 karakterin üzerine çıkmamaya gayret gösterin.
 • Her URL için ayrı bir meta açıklaması yazın.

Keywords

Google bundan öncesinde bir web sitesinde, blog’da veya bir ürün açıklamasında bir anahtar kelime ve anahtar kelime öbeği aramıştır. Artık ne yazık ki bir anahtar kelimenin en fazla kullanıldığı siteler artık en yüksek sırada değildirler. Aksine bu anahtar kelimenin arkasındaki amaçla eşleşen siteler üst sıradadır.

Örneğin : “En uygun 925 ayar altın kaplama kolye ” anahtar kelimesi için sıralama yapılmak istendiğinde bu üç kelimenin yer aldığı cümleleri makale boyunca birkaç kez eklemek pek bir işe yaramayacaktır. Bunun yerine, anahtar kelimeyi en az bir kere geçirmek ve ardından en uygun 925 ayar altın kaplama kolye’nin örneklerine, nereden satın alınabileceklerine ve önemlerine değinmek gerekmektedir.

About Kami

Check Also

Mağaza Ziyaretleri

Sezonluk Ayarlama Oluşturma

Google Ads Sezonluk Ayarlama Oluşturma Sezonluk ayarlamalar, gelecekteki etkinliklerin (ör. promosyon veya indirim) dönüşüm oranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir