ROAS (Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir)

ROAS NEDİR ?

ROAS ölçümü, e-ticaret firmasının Google Ads veya diğer pazarlama kanalları sonucunda performans değerlendirmesi yaparken kullanacağı ölçütlerin başında gelir. Reklam harcamalarının geri dönüşü (ROAS), reklamverenlerin reklamlarının genel olarak ne kadar iyi performans gösterdiğini ve hangi kampanyaların özellikle en iyi performansı gösterdiğini belirlemek için kullandıkları bir ölçüm yöntemidir. Reklamlardan elde ettiğiniz geliri alarak ve reklamın maliyetine bölerek, harcanan $ veya TL başına ne kadar para kazanıldığını söyleyen bir ölçüm alırsınız. ROAS reklam harcamalarından ne kadar gelir elde ettiğinizin hesaplamasını sağlar. ROI ( Yatırım Getirisi ) size genel resmi verirken, ROAS her pazarlama kanalı için özel bir performans ölçümlemesi sağlar.

ROAS Hesaplama

ROAS Formülü : Gelir / Maliyet x %100

Örnek :
3 TL (satışlar) ÷ 1 TL (reklam harcaması) x %100 = %300 hedef ROAS

Kar marjı ve diğer harcamalar dikkate alınarak ROAS işletmeden işletmeye değişkenlik gösterebilir. O yüzden ROAS hedef olmalı veya iyidir diye standart bir hale getiremeyiz,bütün veriler ele alınarak müşteri özelinde bu hedefin tespit edilmesi gerekir.

Not : Google Ads’te gelir sayılarını görmek için dönüşüm değeri (conversion value) terimine aşina olmaya ihtiyacınız vardır. Dönüşüm takip kodunu ilgili yere yerleştirmeniz gerekiyor.

ROAS NE İŞE YARAR ?

Öncelikle firmanızı,sattığınız ürünleri,bu ürünlerin kar marjlarını çok iyi biliyor olmanız gerekir.Örneğin; bir t-shirt ile bir televizyon satmanın aynı kazancı sağlamayacağı apaçık ortadadır. ROAS kullanarak,kazançlı olmanız için ne kadar hacmin gerekli olduğuna, zamanın ve harcamaların nereye odaklanması gerektiğine sağlıklı bir şekilde karar verebilirsiniz.

ROAS‘ı göz önünde bulundurarak örneğin; akıllı alışveriş kampanyası çok iyiyse,mevcut x ürün grubunun veya x ürün grubunun z öğe kimliği tarafından bir dönüşüm daha fazla sağlamak için daha fazla harcama yapabileceğiniz kararını ROAS sayesinde alabilirsiniz.Bazı ürünlerin satın alma döngüsü çok daha uzun zaman alabilir.(araba,beyaz eşya,telefon vb.)Kullanıcılar bu tür ürünleri satın almadan önce çok fazla araştırma ve tıklama gerçekleştiriyor olabilir.Bu gibi ürünler için harcamalarınızı hemen kesmek yerine satın alma döngüsünü iyi analiz etmeniz gerekir.Bu meyanda asist eden tıklamaların değerini de mutlaka dikkate alıp ona göre bir hamle yapmalısınız.Satın alma döngüsünün uzunluğundan dolayı yapmış olduğunuz harcama sandığınızdan daha yüksek bir gelir sağlamış olabilir.

 

 

 

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir