Programatik Reklam

Programatik Reklam

Programatik reklamcılık; hedeflenen mecra ve kampanya arasındaki manuel yönetilen operasyon sürecini otomatik, sağlıklı ve akıllı hale getirmektir. Programatik reklamcılıkta teknolojinin de gelişmesiyle ziyaretçilerin davranışları analiz ediliyor ve bu sayede ziyaretçi davranış verisi kullanılarak platform üzerinden girilen kampanyalar sağlıklı bir şekilde hedef kitleye ulaşıyor.

Programatik Reklam Nedir ?

Programatik reklamcılık ile en çok karıştırılan ve aynı gibi görünen teknolojilerden birisi de RTB ( Gerçek Zamanlı Açık Arttırma). RTB terimini programatik satın alma yöntemlerinden biri olarak nitelendirebiliriz. Bir saniyeden daha kısa süre içerisinde en yüksek teklifi veren reklamverene ait reklam sitede gösteriliyor. Reklamveren tarafından programatik satın alma yapılırken RTB yöntemi kullanılabileceği gibi direkt site ile anlaşma gibi yöntemler de kullanabililiyor.

Programatik Reklam Örnekleri

Klasik mecra satın alma sistemi, ilerleyen teknoloji ve reklam körlüğü sebebiyle performans düşüklüğüne yol açmaya başladı. Bu sebeple dijital reklamcılık sektöründe programatik reklamcılık ihtiyacı doğdu. Manuel yönetilen reklamcılıkta iş yükü çok ve hedeflemeler sınırlı olduğu için hedef kitleye ulaşmak zor olabiliyor. Örneğin; X firması 20-30 yaş arası Ankara’da yaşayan akıllı telefon kullanıcılarını hedefleyerek birim fiyatını normal reklama göre daha yüksektir. Mecra ise 10.000 gösterimi normalde 10 birim fiyata satarken 5000 gösterimi 10 birim fiyata satmış olacak ve kalan 5000 gösterimide ise farklı reklamlarda değerlendirebilecek.

About Kami

Check Also

Mağaza Ziyaretleri

Sezonluk Ayarlama Oluşturma

Google Ads Sezonluk Ayarlama Oluşturma Sezonluk ayarlamalar, gelecekteki etkinliklerin (ör. promosyon veya indirim) dönüşüm oranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir