PPC

PPC Nedir ?

PPC (Pay Per Click) tıklama başına ödeme anlamına gelir ve bu arama motorlarında pazarlamanın bir yoludur. Adında belirtildiği gibi, kelimenin tam anlamıyla tıklama başına ödeme yaparsınız. PPC (tıklama başına ödeme) pazarlaması, reklamverenlerin kullanıcılar reklamlarını tıkladıklarında maliyet tahakkuk eden bir çevrimiçi reklamcılık biçimidir. Reklamverenler, oluşturduğu anahtar kelimeler, platformlar ve kitle türüyle ilgili olarak bir tıklamanın algılanan değerini teklif eder.Temel olarak, bu ziyaretleri organik olarak kazanmaya çalışmak yerine sitenizi ziyaret etmenin bir yoludur.Markanızın genel erişimini artırarak, PPC kampanyaları markanızı daha geniş ve daha çeşitli bir kitleye sunar. Etkin hale geldiğinde, PPC reklamları, firmanızın potansiyel alıcınızın aradığı belirli anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini temel alarak arama motorlarının sonuç sayfalarında görünmesini sağlar. İşlevsel olarak, yalnızca kullanıcılar tıkladığında (dolayısıyla tıklama başına ödeme) reklamı ödeyerek, arama motorlarını en alakalı kitlelere göstermeye teşvik eder.PPC tamamen alaka düzeyi ile ilgilidir. Kullanıcılar herhangi bir zamanda belirli ürünleri, hizmetleri ve bilgileri arıyorlar. Reklamverenler, bu arama gerçekleştiği anda hedeflenmiş bir reklam gösterme yeteneğine sahiptir. Örneğin, bir kullanıcı “kırmızı koşu ayakkabısı” ararsa, bir reklamveren “kırmızı koşu ayakkabısı” ile konuşan bir reklam gösterebilir.

PPC

PPC Kanalları

 1. Google Reklamları : Google’da, Arama Ortağı sitelerinde ve Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde yayınlanan Google Ads, en büyük tıklama başına ödeme platformudur. Google Ads, Ekim 2000’de piyasaya sürüldü ve son 17 yılda birkaç yinelemeden geçti.
 2. Bing Reklamları : Google Ads’e benzer şekilde, Bing Ads, Bing ve Yahoo ağlarındaki reklamları gösteren tıklama başına ödeme platformudur.

Hesap Yapısı

Kampanyalar ve Reklam Grupları

Reklamverenler, anahtar kelime temaları seçerek ve bireysel kampanyalar oluşturarak başlar. Örneğin, bir PPC profesyoneli, “Masalar” temalı bir kampanya yaratabilir. Bu kampanyada, reklam grupları olarak adlandırılan temalı alt kategoriler vardır . Bu reklam grupları şunları içerebilir:

Oval Masalar
Uzun Masalar
Yuvarlak Masalar

Her reklam grubu daha sonra temalı anahtar kelime varyasyonları içerir. Örneğin, “Oval Masalar” reklam grubu şu anahtar kelimeleri içerebilir:

Oval Masalar
Kahve Masalar
Oval Masalarsatışta

Anahtar Kelime Eşleme Türü

Geniş eşleme

Geniş eşleme, tüm anahtar kelimelerinize atanan varsayılan eşleme türüdür. Reklamlar yazım yanlışı, eş anlamlı kelimeler, alakalı aramalar ve diğer alakalı varyasyonları içeren aramalarda gösterilebilir.

Örnek : oval masa

Geniş eşleme düzenleyici

Geniş eşlemeye benzer, ancak geniş eşleme düzenleyici seçeneği, reklamları yalnızca artı işaretiyle (+kadın şapkaları) belirtilen kelimeleri veya bunların yakın varyasyonlarını içeren aramalarda gösterir.

Örnek : +oval +masa

Sıralı eşleme

Reklamlar, bir kelime öbeğiyle eşleşen veya söz konusu kelime öbeğinin, öncesinde ya da sonrasında ek kelimeler bulunan yakın varyasyonlarını içeren aramalarda gösterilebilir.

Örnek : “oval masa”

Tam eşleme

Reklamlar, tam terimle eşleşen veya tam terimin yakın varyasyonları olan aramalarda gösterilebilir.

Örnek : [oval masa]

Negatif Anahtar Kelimeler

Olumlu terimlerin yanı sıra, niteliksiz trafiğin kaldırılmasına yardımcı olmak için negatif anahtar kelimeler eklenebilir. Örneğin, “ücretsiz kahve masası” için arama yapan biri satın almak istemiyor. Negatif bir anahtar kelime olarak “ücretsiz” eklendiğinde, reklamveren bu terimi içeren bir sorgu yazıldığında reklam gösterilmez. Yüksek son ürün satan bir şirket için “pazarlık” veya “ucuz” ilgili terimler iyi negatif anahtar kelimeler oluşturabilir.

Google Ads Yeniden Pazarlama Kitleleri

İzleyiciler, çeşitli şekillerde bölümlere ayrılmış kullanıcı gruplarıdır. Çoğunlukla izleyiciler yeniden pazarlamada kullanılır. Belirli sayfa görünümlerine, sitede harcanan süreye, ziyaret başına sayfa sayısına ve daha fazlasına dayalı olarak kitleler oluşturulabilir. Anahtar kelimelere benzer şekilde, izleyiciler alaka düzeyine göre teklif edilir. Örneğin, reklamverenler, ana sayfa görüntüleyicilere karşı alışveriş sepetini terk edenlere yeniden pazarlama yapmak için daha fazla teklif verebilir.

Google Ads Kampanya Türleri

Arama Ağı Reklamları – Bu, en yaygın hedefleme seçeneğidir. Arama Ağı google.com ve Google’ın aol.com, amazon.com gibi Arama Ortaklarından ve daha pek çoğundan oluşur. Arama Ağı, öncelikle anahtar kelime tabanlı reklamcılıktır. Başka bir deyişle, arama yapanlar, reklamların gösterildiği sorguları yazarlar.

Görüntülü Reklam Ağı Reklamları – Bu ağ, Google metin, resim ve video reklamları göstermeyi kabul eden milyonlarca siteden oluşur. Bu reklamlar, sitenin içeriğinde gösterilir ve geleneksel anahtar kelime temelli hedeflemeyi değil, kitleleri ve demografiyi kullanır. Örneğin, bir kullanıcı sehpa geçmişiyle ilgili bir blogu ziyaret edebilir. Kullanıcı mutlaka bir satın alma modunda olmasa da, içerik sehpalarla ilgilidir. Kullanıcı reklamı tıklayabilir veya tıklayamayabilir, ancak nihayetinde markanın farkındadır.

Görüntülü Reklam Ağı Olan Arama Ağı Reklamları – Bu hedefleme seçeneği, her iki ağın birleşimidir. Yeni Google Ads deneyiminde bu, Arama Seçimi Ekran Seçimi ile değiştirildi. Şimdi düzenli bir Arama Ağı kampanyası oluşturacak ve Görüntülü Reklam Ağı’na dahil olacaksınız. Dikkat edilmesi gereken nokta Google’ın, reklamverenlerin kontrolünü elinden alarak reklamların ne zaman ve nerede en iyi performansı gösterebileceğini belirlemesidir. Tercih edilen seçenek, kampanyaları ağa göre dağıtmaktır, ancak Ekran Opt-In İle Arama özelliği test edilmeye değerdir.

Alışveriş Ürün Listeleme Reklamları – PLA’lar Google ve Bing’de gösterilmektedir. Bir ürün beslemesini Google Merchant Center’a gönderdikten sonra,Google Ads’te Alışveriş kampanyaları oluşturulabilir. Reklamverenler, çeşitli yayın özellikleri için teklif verebilecekleri ürün grupları oluşturur.

Google Ads Cihaz Hedefleme

Reklamlar, aşağıdakiler dahil tüm cihazlarda gösterilebilir:

 • Masaüstü / dizüstü bilgisayarlar
 • Tabletler
 • Mobil cihazlar

Masaüstü bilgisayarlar / dizüstü bilgisayarlar ve tabletler, aynı tekliflerin bu platformlara uygulandığı arama motorları tarafından yeterince benzer olarak değerlendirilir. Mobil cihazların bir teklif değiştiricisi olabilir. Örneğin, teklif 3.00 dolarsa ve mobil teklif değiştirici% -60 olarak ayarlandıysa, mobil cihazlardaki teklif 0,60 ABD doları olur. % 160’lik bir teklif değiştirici, mobil teklifi 1,60 ABD Doları olarak belirleyecektir.

Google Ads Yer/Lokasyon Hedefleme

PPC hedeflemesi, posta kodu seviyesine inerek son derece ayrıntılıdır. Reklamverenlerin, reklamlarının yalnızca istenen yerlerde gösterilmesini sağlamak için birçok seçeneği vardır.

Google Ads Reklam Zaman Planlaması

Reklamverenler, reklamları yalnızca istenen zamanlarda yayınlayabilir. Bir E-Ticaret kampanyası 7/24 reklam yayınlayabilse de, bir çilingir ve tesisatçı yalnızca mesai saatleri içinde reklam gösterebilir. Reklam planlaması, reklamların ne zaman gösterileceğini kolayca yönetmenizi sağlar.

Ayrıca, cihaz ve konum gibi, teklif değiştiricileri hem günler hem de saatler için ayarlanabilir. Örneğin, hafta sonları daha fazla gelir elde edebilir, bu yüzden teklifler Cumartesi ve Pazar günleri% 20 daha yüksek olabilir. Veya, düşük kaliteli trafik gece yarısından 4’e kadar geliyor, bu nedenle değiştirici% -80 olarak ayarlanmış olabilir.

Google Ads Kampanya Bütçesi

Her bir kampanyaya günlük bir bütçeye izin verilir. Bütçeler hesap hedeflerine uygun olarak oluşturulmalıdır.

Google Ads Reklam Yayını

Reklamların yayınlandığı iki seçenek vardır: standart ve hızlandırılmış. Standart yayınlama yöntemi, reklamları gün boyunca eşit bir şekilde gösterir. Bu seçenek, bütçe kısıtlamaları olan ve reklamlarının gün boyunca gösterilmesini sağlamak isteyen reklamverenler için iyidir. Bütçe endişelerine bağlı olarak, reklamlar her zaman gösterilmez. Hızlandırılmış dağıtım yöntemi, bütçe tükenene kadar reklamları gösterir. Bu seçenek, bütçe kısıtlaması olmayan ve reklamlarının her sorgu için gösterilmesini sağlamak isteyen reklamverenler için en iyisidir.

Google Ads Reklam Rotasyonu

Reklamlarınızın Google tarafından yayınlanacağı iki seçenek vardır:

Optimize Et – Yayın, daha yüksek tıklama hacmi sağlaması beklenen reklamlara dayanır.

Süresiz olarak döndür – Reklamlar, reklam açık artırmasına daha dengeli bir şekilde dağıtılır, ancak tıklama veya dönüşüm gibi herhangi bir hedefe yönelik olarak optimize edilmezler.

Dönüşüm İzleme

Reklamverenler, hesap performansını ölçmek için dönüşüm hedefleri oluşturma yeteneğine sahiptir. Her iki platform da, anahtar sayfalara yerleştirilebilecek kod parçacıkları sağlar; genellikle sipariş onaylama veya teşekkür etme sayfaları. Reklamverenler, reklam tıklamalarının dönüşümlere dönüşüp dönüşmeyeceğini belirleyebilir.

 

Google Analytics

Google Ads hesapları, tıklama sonrası davranışı hakkında bilgi sağlamak için Google Analytics hesaplarına bağlanabilir. Dönüşüm hunisinin daha tam bir resmini elde etmek için bu hesapların birbirine bağlanması şiddetle önerilir. Hesapları bağlamak için, Google Ads Kimlik numarasının Google Analytics’in “Yönetici” bölümüne girilmesi gerekir.

Google Merchant Center

Google Alışveriş kampanyalarını veya PLA’ları yayınlayabilmek için Google Merchant Center hesabının Google Ads’e bağlı olması gerekir. Google Analytics’e benzer şekilde, Google Ads Kimliğinin Merchant Center hesabının “Ayarlar” bölümüne girilmesi gerekir.

Google Ads Reklam Uzantıları

Reklam uzantıları, temel PPC reklamlarını geliştirmek için işletmeniz hakkında ek bilgiler gösteren ek bağlantılar ve detaylardır. Bazı reklam uzantıları, kontrol edebileceğiniz manuel seçeneklerdir. Arama motorları otomatik olarak bazı reklam uzantıları da oluşturabilir. Reklam uzantılarının temel avantajı, reklamların boyutlarının daha büyük olması ve bu nedenle arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha belirgin olması nedeniyle, reklam başlığının tıklama oranını (TO) artırmaya yardımcı olmalarıdır. Çok sayıda reklam uzantısı var.

 1. Site Bağlantısı Uzantıları
 2. Telefon Uzantıları
 3. Promosyon Uzantıları
 4. Yer Uzantıları
 5. Ek snippet Uzantıları
 6. Uygulama Uzantıları
 7. Satıcı Değerlendirme Uzantıları

Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar Kelime Planlayıcı, kampanyalarınızı, anahtar kelimelerinizi ve reklam gruplarınızı keşfetmek ve planlamak için kullanılan, Google Ads’ten geçen bir araçtır. Araç aynı zamanda performans verisi yaklaşımları sağlar. PPC hesaplarınız için başlangıç ​​tekliflerini ve bütçelerini tahmin etmek için Anahtar Kelime Planlayıcı’daki verileri kullanabilirsiniz.

Google Ads Etiketler

Etiketler, Post-It notları ve kampanyalar, reklam grupları, anahtar kelimeler ve reklamlar için yerleşik belgeler gibidir. Etiketler, reklam oluşturma tarihlerinden en iyi performans gösteren anahtar kelimelere kadar her şey için kullanılabilir. Etiketler, birden fazla hesap yöneticisine sahip hesaplarda veya çeşitli hedeflere sahip belirli segmentlerde özellikle yararlıdır. Düzgün bir şekilde uygulandığında, belirli bir girişimin kampanya performansını değerlendirmek çok daha kolaydır.

Google Ads Otomatik Kurallar

Otomatik kurallar, Google Ads’e özgüdür. Bu kurallar, herhangi bir sayıda performans kriteri kullanılarak belirlenir ve bir zamanlamaya göre çalıştırılabilir. Kurallar, hesap yönetimini daha az sıkıcı hale getirmeye yöneliktir, ancak asla insan dokunuşunun yerini almamalıdır. Performans düşüşünü hesaba katmak için bir tür performans eşiği veya güvenlik kuralı belirlemeye de değer.

Google Ads Açık Arttırma Raporları

Google Ads’te bulunan bu rapor, arama ihalelerinde hangi şirketlerin işletmenizle rekabet ettiğini belirlemek için kullanılır. Açık Artırma Trendleri Raporu, rekabete göre gösterim payınıza bakmak için harika bir yerdir ve ardından açık artırmada daha rekabetçi hale gelmek için teklifleri ve / veya bütçeyi artırmanız gerekip gerekmediğini belirleyin. Bu raporun bir başka kullanışlı özelliği, diğer sektörlerdeki işletmelerle rekabet edip etmediğinizi belirlemektir. Bu, kampanyalarınıza negatif anahtar kelimeler eklemeniz veya teklif ettiğiniz anahtar kelimelerin bazılarını tekrar gözden geçirmeniz gerektiği anlamına gelebilir.

Google Ads Filtreler

Google Ads ve Bing Ads’te filtreler oluşturulabilir ve kaydedilebilir. Özellikle büyük kampanyaları incelerken ve analiz için daha sindirilebilir parçalara ayırmaya çalışırken yararlıdır. Tüm performans verilerine göre filtre uygulayabilir ve ardından filtrelenmiş grupta veya hedeflerinize göre diğer eylemlerde teklif değişiklikleri yapabilirsiniz.

CPC Nedir ?

Cost Per Click olan CPC’nin türkçe karşılığı tam olarak “Tıklama Başına Maliyet” anlamı taşımaktadır. Dijital pazarlamanın en önemli metriklerinden biri olan CPC bazı alanlarda PPC  olarak da karşımıza çıkabilir.

Cost Per Click olan CPC’nin türkçe karşılığı tam olarak “Tıklama Başına Maliyet” anlamı taşımaktadır. Dijital pazarlamanın en önemli metriklerinden biri olan CPC bazı alanlarda PPC olarak da karşımıza çıkabilir.

PPC vs CPC

Temel olarak, PPC ve CPC aynı madalyonun iki yüzüdür. PPC belirli bir pazarlama kanalı veya yaklaşımıdır, CPC ise performans ölçütüdür. PPC kampanyanızın ne kadar iyi performans gösterdiğini öğrenmekle ilgileniyorsanız, CPC’yi ölçerek başlayın ve ardından bu tıklamaların kaçının nitelikli müşterilere dönüştüğünü analiz edin.

PPC’yi kimler kullanmalı?

PPC her ölçekteki ve her sektördeki işletmeler için uygundur. Ürün satışları, hizmet tanıtımları, marka bilinirliğini artırmak, web siteye ya da belirli bir varış sayfasına trafik çekmek gibi birçok amaçla PPC kullanılabilir. Fakat PPC yönetimi konusunda işi ustasına teslim etmeniz gerektiğini de unutmamamız gerekiyor.

PPC ile Yalnızca Tıklamalar İçin Ücret Ödeyin

PPC ile ilgili en iyi şey, gösterimler için ödemekten çok daha değerli olan tıklamalar için ödeme yapmanızdır. Bir tıklamayla, her bir reklam tıklamasının arkasından dönüşüm sağlamanız gerekmez, ancak yine de online pazarda marka bilinirliği yaratır.

PPC ile Bütçe Kontrolü

PPC ile hesap harcamalarınızı sürekli kontrol edebilirsiniz. Hem günlük hem de aylık bütçelerinizi siz belirlersiniz.

PPC ile Hızlı Sonuçlar ve Web Sitenize Trafik Çekin

Günlük arama motorları arasında yapılan aramaların hacmi ile günlük sonuçlar için büyük bir fırsat geliyor. Nitelikli bir PPC kampanyası yürütürken, hemen hemen kesin sonuçlar göreceksiniz.

PPC ile Yatırım Getirinizi Arttırın

Yalnızca tıklama başına ödeme yaptığınız için bu, maliyetlerinizi yönetmenizi ve tahmini ROİ‘nizi hesaplamanızı kolaylaştırır. Ayrıca, dönüşümleri izliyorsanız, PPC dönüşüm başına maliyetinizi izlemenizi kolaylaştırır.

 

 

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir