Google Reklam

Google Reklamları Nedir ?

Google Ads, Google tarafından 2000 yılında yayına alınan online bir reklamcılık hizmetidir. Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı olarak ikiye ayrılmaktadır. Google Ads reklamları ile reklamınızı hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Televizyon, açık hava ve radyodaki gibi yüksek bütçelere ihtiyaç duymadan, daha az bütçelerle markanızın tanıtımı yapabilirsiniz. Google Ads reklamcılığında nokta atış hedeflemeler yapabiliriz.

Not : Google reklamlarını bir google reklam uzmanı ile yönetmeniz en doğru seçim olacaktır.

Google Reklamları Nerelerde Görülür ?

Google Ads metin reklamları, Google arama sitelerinde ve Google ile iş ortaklığı yapan AOL gibi arama ortaklarında görülürken, metin, resim, ve video gibi zengin reklamlar ise Google görüntülü reklam ağında görülür. Google görüntülü reklam ağı; adsense reklamlarını yayınlayan binlerce web sitesi ile Google Finans, Gmail ve YouTube gibi belirli sitelerden oluşur.

Google Reklam Modelleri Nelerdir ?

Google Ads reklam modelleri: Google Arama Ağı, Google Görüntülü Reklam Ağı, Yeniden Pazarlama, Alışveriş Reklamları, Video Reklamlar ve Gmail Reklamları.

Google Ads Ayarları Nelerdir ?

Google Ads ayarları doğru bir hesap kurulumu için oldukça önemlidir. Bu ayarları Hesap Düzeyinde Ayarlar ve Kampanya Düzeyinde Ayarlar olmak üzere iki bölüme ayırılır.

1) Hesap Düzeyinde Ayarlar :

 • Hesap yetkileri : Salt okuma, Yalnızca E-Posta Erişimi, Standart Erişim, Yönetim Erişim
 • Faturalandırma: Google Ads harcamaların faturalandırılması için gerekli bilgilerdir.
 • Saat Dilimi : Hesap kurulum aşamasında yerel saat diliminizi doğru seçmelisiniz. Bu ayar raporlama, istatisklerinizi ve faturalandırmanızı doğrudan etkiler.
 • Para Birimi : Google Ads harcamalarınızın ödemek istediğiniz para birimini seçersiniz.
 • Ödeme Yöntemi : Otomatik veya Manuel olarak ödeme yönteminizi belirleyebilirsiniz.

2) Kampanya Düzeyinden Ayarlar :

Kampanya düzeyinde yapacağınız ayarlar doğrudan reklam performansını etkiler. En doğru şekilde kampanya ayarlarınızı yönetmelisiniz. Kampanya ayarlarını bir inşaatın temelleri gibi düşünebilirsiniz.

– Kampanya Türü : Google Ads 5 farklı kampanya türü vardır. Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Video Reklamları, Alışveriş Reklamları, Evrensel Uygulama Reklamları ve son olarak eklenen Akıllı Kampanyalar.

Google Ads Kampanya Türü

– Günlük Bütçe : Google Ads bütçelendirmesi günlük bütçe sistemine dayanır. Her kampanyanın

bir bütçe ya da seçtiğin birden fazla kampanyanız var ise ortak bir bütçe belirleyebilirsiniz.

Google Ads Günlük Bütçe Belirleme

– Yer Hedefleme : Google Ads imkan sağladığı detaylı hedefleme seçenekleri ile reklam verenler için vazgeçilmez haline gelmiştir. Yer hedefleme de bu seçenekler arasında en önemlilerinden birisidir. Kampanya özelinde ülke,şehir veya ilçe hedeflemesi yapabilirsiniz. Örneğin; Bahçelievler’de hizmet veren bir firmanız var ise Bahçelievler ve çevresini hedefleyebilirsiniz.

Google Ads Yer Hedefleme

– Dil Hedefleme : Dil hedefleme yöntemi ile hangi dili kullanan kullanıcılara reklamlarınızı göstereceğinizi seçmiş olursunuz.

Google Ads Dil Hedefleme

– Reklam Uzantıları : Google Arama Ağındaki metin reklamlarınıza kampanya düzeyinde, hesap düzeyinde veya reklam grubu düzeyinde adres bilgisi, telefon bilgisi ya da sitenizdeki alt sayfalara bağlantılar ekleyebilirsiniz. Reklam uzantılarını doğru kullanmanız sonucunda etkileşim oranınızı maksimuma çıkartabilirsiniz.

Google Ads Reklam Uzantıları

– Reklam Zaman Planlaması : Google Ads reklamları esnek hedefleme olanakları sayesinde reklamlarınızı dilediğiniz gün ve saat aralıklarında yayınlamanıza olanak sağlar. Bu ayarı da kampanya özelinde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin ; hizmet sektöründe yer aldığınızı ve sadece hafta içi hizmet verip saat 19.00’dan sonra telefonlara bakamadığınız örneği üzerinden hareket edersek, reklamlarınızı hafta içi 09.00 – 19.00 saatleri arasında yayınlamaya ayarlayabilirsiniz.

Google Ads Reklam Zaman Planlaması

– Yayınlama Yöntemi : Kampanyalarınız için 2 farklı yayınlama yönteminden birini seçebilirsiniz.

 1. Hızlandırılmış Yayınlama Yöntemi : Reklamlarınız mümkün olduğunca her aramada gösterilir.
 2. Standart Yayınlama Yöntemi : Bütçenizin hızlı bir şekilde tükenmemesi için tüm güne eşit olarak dağıtılır ve bütçenizle bağlantılı olarak reklamlarınız her aramada gösterilmez.

Google Ads Yayınlama Yöntemleri

Kalite Puanı Nedir ve Nasıl Hesaplanır ?

Google reklam sıramalarını belirlerken bir kalite puanı algoritmasını kullanır. Bu algoritma belirli faktörlere dayanan değerlendirmeler sonucu çalışır. Reklam vermek istediğimiz kelime Google üzerinde her aratıldığında ve reklamımız görüntülendiğinde Google bu faktörlere dayanarak kelimemiz için bize 1 ila 10 arasında küsüratlı bir kalite puanı atar.

Kalite puanımız yüksek olduğu sürece daha düşük maliyetlerle yayınlayabilir ve daha iyi reklam konumları elde edebilirsiniz.

Kalite Puanını Etkileyen Unsurlar Nelerdir ? 

 • Reklam Alaka Düzeyi
 • Tıklanma Oranı
 • Anahtar kelimelerinizin geçmiş performansı
 • Anhatar kelime alaka düzeyi
 • Açılış sayfa hızı ve içeriği
 • Reklam Uzantılarının eklenmesi

Kalite Puanı Hesaplama

– Anahtar Kelime : Anahtar kelimeler Google Ads’in can damarını oluşturmaktadır. Belirlediğimiz kelimeler Google üzerinde aratıldığında reklamlarınızın görünmesini sağlar.

Google Ads Anahtar Kelimeler

-Reklam Grubu : Kampanyaların altına oluşturulan, anahtar kelime ve reklam metinlerinin gruplandırılmış halidir. Her reklam grubu anahtar kelime ve reklam metinlerinden oluşur.

Google Ads Reklam Grubu

-Tıklama Sayısı : İnternetteki kullanıcıların kaç kez reklamınızı tıkladığının ve sitemize yönlendirdiğinin sayısıdır.

Google Ads Tıklamaları

-Tıklama Oranı : Reklamı gören kullanıcıların ne sıklıkta tıkladığını gösteren orandır.

Google Ads Tıklama Oranı

 

 

 

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir