Google Reklam Uzmanı

Google reklam uzmanı ile işletmenizin Google reklamlarını profesyonel olarak yönetebilir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Arama motoru reklamcılığının temellerine inmeden önce Google Ads’in geçmişine çok kısa bir göz atalım;

Sergey Brin ve Larry Page tarafından 1998’de California’da kurulan Google, 2000 yılında Google Ads eski adıyla Google AdWords’ü 350 müşteriyle kullanıma sundu. 16 yılda pazarlama arenasını baştan aşağı değiştiren Google’ın gelirlerinin %90’undan fazlasını Google Ads oluşturuyor. Saniyede 2,5 milyon aramanın yapıldığı Google ve Google Ads reklamları günlük hayatımızın her anında bizlere aradığımızı rahat bulmamızı sağlıyor.

Google Ads kampanyaları özellikle açık arttırma usulü tekliflendirmeye dayandığından canlı bir organizma gibidir. Dinamik yapısı ile tıklanma oranlarınız, dönüşüm oranlarınız ve karlılık gibi bir çok metriğiniz değişkenlik gösterebilir. Dikkatsizlik ve gözden kaçırma gibi sebeplerle hata yapma oldukça müsaittir. Bu ve bunun gibi Google Ads zorluklarından dolayı düzenli Google Reklam Uzmanı‘nın takip ve kontrol etmesi kaçınılmaz bir durumdur.

Google reklam uzmanı‘nın günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak hesabın düzeyine göre kontrol etmesi gereken birçok nokta vardır.

Google Ads Uzmanı & Google Reklam Uzmanı’nın Günlük Kontrolleri

 • Öncelikle hesabınızdaki performans artış ve düşülerini kontrol edin. Günlük olarak performans raporlaması yapın. Herhangi bir sebeple ilgi çekici bir yükseliş ya da düşüş ile karşılaştıysanız bunun analizini en geç bir gün içerisinde gerçekleştirmiş olun.

Google Ads metrik karşılaştırılması

 • Günlük bütçe tanımlarken bir sıfır fazla atılması bir aylık bütçenizin bir gün içerisinde bitmesi ile sonuçlanabilir. Bu ve bunun gibi daha büyük sorunların önüne geçmek için günlük olarak bütçe kontrolünü sağlayın.

Google Ads bütçe kontrolü

 • Günlük olarak hesap önerilerine bakmanız ufkunuzu açmak konusunda size fayda sağlayabilir. Uygulamazsanız da analiz etmenizde fayda var.

Google Ads hesap önerileri

 • Kampanyalarınızı güncel tutun. Günlük kampanyalarınızı sitelink ve düşüş sayfası olarak mutlaka değerlendirin. Örneğin sitenizde birden fazla Nike Air Max sattığınızı varsayalım. Bunlardan bir tanesinin fiyatında indirime gittiğinizde, gelen trafiği kampanyalı ürüne yönlendirin. Kampanya süresi bitene kadar eski hedef URL’nizi duraklatın.

Not : Kampanyalarınızı, reklam gruplarınızı veya reklamlarınızı ne olursa olsun kaldırmayın!

 • Müşterilerinizin bütçesi tükenmeye yakın çok geç kalmadan iletişime geçin.

Google Ads Faturalandırma

Google Ads Uzmanı & Google Reklam Uzmanı’nın Haftalık Kontrolleri

 • Detaylı optimizasyon stratejilerinizi ise haftalık olarak oluşturun. Oluşturduğunuz bir stratejinin performansını analiz etmek için en azından bir haftalık süreye ihtiyacınız olacaktır. Kampanyların büyüklüğüne göre bu analiz süreci 5 ya da 6 haftalık periyotlara dahil uzayabilir. Anlamdırabilecek veriler üzerinden strateji geliştirmeye özel göstermelisiniz.
 • Haftalık olarak mutlaka arama terimleri raporunu analiz edin. Hesaba eklenecek ve negatiflenecek anahtar kelimeleri güncel tutmak hesabın performansı için oldukça kritik önem taşımaktadır. Arama terimlerini optimize ederek hem kampanyanın performansı hem de bütçeyi maksimum seviyede optimize etmiş olursunuz.

Arama Terimleri Optimizasyonu

 • Haftalık olarak reklam metinlerinizin performasını kontrol edin. Tıklanma oranını arttıracak her türlü yolu deneyin. Düşük olan tıklanma oranına sahip reklam metinlerini duraklatın yerine alternatif reklam metinleri ekleyin. Tıklanma oranı düşük reklam metinleriyle hesap performansını düşürüp maliyetlerinizi arttırmayın.

Google Ads Tıklama Oranı

 • Kalite puanlarınızı kontrol edin. Özellikle 3 ve daha düşük kalite puanına sahip anahtar kelimelerini detaylı bir şekilde inceleyin. Kalite puanlarınızın neden düşük olduğunu listeleyin ve acil müdahelerde bulunun. Kalite puanlarınızı 7 günde bir incelemeniz daha sağlıklı optimizasyon yapmanıza sebep olur. Kalite puanlarını yükseltmek için gerek landing page üzerinde gerek reklam metinleri üzerinde gerekse web site hızı çalışmaları için özel çalışmalarda bulunun.

Kalite Puanı

 • Haftalık olarak performans karşılaştırması yapın. Böylece trendleri takip etmiş olursunuz. Olumlu ya da olumsuz sonuçlara göre her iki haftada aldığınız aksiyonları, yaptığınız değişikleri karşılaştırın.

Google Ads Karşılaştırma Raporu

 • Haftalık olarak cihaz performansını takip edin. Mobil sitenizde bir sorun çıkmış olabilir. Ya da mobil tarafa yaptığınız bir kampanya için, mobil cihazlar özelinde tekliflerinizi yükseltmiş sonrasında da eski haline getirmeyi unutmuş olabilirsiniz.

Google Ads Cihaz Optimizasyonu

Google Ads Uzmanı & Google Reklam Uzmanı’nın Aylık Kontrolleri

 • Aylık raporlama da hesabın performans takibi için elzemdir. Zaten müşterileriniz ya da firmanız sizden aylık raporlama talebinde bulunacaktır. Aylık raporlamayı da bir önceki ayın veriler ile karşılaştırabileceğiniz bir formatta hazırlayın. Google Analytics üzerinden karşılaştırma raporu konusunda destek alabilirsiniz.
 • Aylık olarak hedeflerinizi, hedefleriniz neresinde olduğunuzu, geliştirdiğiniz stratejilerin ne sonuçlar doğurduğunu detaylı bir biçimde inceleyin.
 • Aylık kontrolünüzde anahtar kelime durdurma, reklam metni durdurma , bütçe düşürme ya da arttırma gibi kararları aylık raporunuzda kesinlikle bulundurun ve nedenleriyle müşteriye yorum getirin.
 • Coğrafi hedeflemelerinizi analiz edin. Yerin dönüşüm maliyetine önem verin.
 • Günlük ve saatlik performans analizlerini hazırlayacağınız raporunuzda bulundurun.
 • Yaptığınız Google Reklamlarının organik trafiğe veya direct trafiğe nasıl bir etkisi olduğunu raporda sunun.

 

About Kami

Check Also

Mağaza Ziyaretleri

Sezonluk Ayarlama Oluşturma

Google Ads Sezonluk Ayarlama Oluşturma Sezonluk ayarlamalar, gelecekteki etkinliklerin (ör. promosyon veya indirim) dönüşüm oranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir