Google Analytics’te 10 Önemli Rapor

Google Analytics’te 10 Önemli Rapor

1) Yaşam Boyu Değer

Yaşam Boyu Değer raporu, yaşam boyu performansı temel alarak farklı kullanıcıların işletmeniz için ne kadar değerli olduğunu anlamanızı sağlar.

Bu raporda hala Google Analytics’te “beta” etiketi var. Ancak, zaman içinde, Google Analytics’in izleyebileceği 50-90 günlük çerez penceresinde çok fazla etkileşimi olan sitelerde daha fazla kullanım buldum.

Kullanıcıların ilgisini çeken ve bir veya daha fazla alım yapmak için sık sık geri döndükleri bir siteniz varsa, belirli kullanıcıların değerini takip edebilir ve bunu ölçtüğünüz alıcının yolculuğunun diğer yönleriyle çarpan yapabilirsiniz.

Google Analytics Yaşam Boyu Değer

 

2) Kullanıcı Gezgini

Kullanıcı gezgini kullanıcıların kimliklerine göre izlemenize olanak sağlar. Kullanıcı Gezgini raporu sayesinde toplu kullanıcı davranışları yerine tekil kullanıcı davranışlarını diğerlerinden ayırarak inceleyebilirsiniz. Kullanıcının saatlik olarak davranışlarını bu rapor sayesinde takip edebilirsiniz. Bireysel kullanıcı yolculuklarını görebilme oturum sayısı, bunlar sırasında hangi sayfaları etkinlikleri yaptıklarını ve nihayetinde bir karar alırken ya da karar alırken kullanıcı deneyimine ve dönüşüm oranı optimizasyonuna yardımcı olabilir.

Google Analytics Kullanıcı Gezgini

 

Google Analytics Kullanıcı Gezgini

3) İlgi Alanları

İlgi Alanları  Kategorileri raporu, çok çeşitli kullanımlarda gerçekten ilginç ve yararlı olabilir.

Verileri varsayılan olarak göremiyorsanız, şartları kabul etmeniz ve Google’a hesabınız için göstermesi için yetki vermeniz gerekir.

Gösterilen kategoriler beklediğinizle aynı hizada olabilir veya olmayabilir. GDN kampanyalarınız bu veriler doğrtultusunda şekillendirebilirsiniz.

Google Analytics İlgi Alanları

4) Kanalların Karşılaştırılması

Kanalların birbirine olan etkisini, hangi kanalın ne kadar nitelikli kullanıcı getirip ne kadar satış getirdiğini karşılaştırmak doğru adım atmanıza neden olabilir. Bu yüzden kanalları birbiriyle karşılaştırarak verileri detaylı bir şekilde inceleyin. Web sitenizin performansının sektörünüzdeki diğer insanlarla karşılaştırmasını hiç merak ettiyseniz veya sorduysanız, karşılaştırma raporu yardımcı olabilecek gizli bir mücevherdir.

Google Analytics Kanalların Karşılaştırılması

5) Davranış Akışı Raporu

Davranış Akışı Raporu web sitenize gelen ziyaretçilerin hangi sayfalar üzerinden geldiğini ve hangi sayfalarda ne kadar zaman geçirdiklerini gösteren bir raporlama sistemidir. Genellikle ana sayfamız hep odak noktası olmuştur ama davranış akışı raporunu incelerseniz ana sayfaya geldikten sonra kullanıcılar hangi sayfalara yöneldiğini görebilirsiniz.Kullanıcı deneyimini ölçmek adına çok sağlıklı bir raporlama sistemidir.Toplam trafiğinizi ,kaynak/araç olarak ayırabilir Google Ads trafiğinin performansını ve kullanıcı davranışlarını ölçmek istiyorsanız yeni bir segment oluşturup ilgili veriyi analiz edebilirsiniz.

Davranış Akışı Raporu Google Analytics

6) Site İçeriği

Web siteniz için en iyi açılış sayfalarını bilmek, belirli pazarlama çabaları, organik arama, viral içerik ve daha fazlası arasındaki noktaları doğrulamanıza ve birleştirmenize yardımcı olabilir.Boyut araçlarını kullanarak, her sayfanın kaynağını da görebilir ve bu sayfaya en çok trafik çekenin ne olduğunu hemen anlayabilirsiniz. SEO çalışmalarınız için, zaman içinde optimizasyon stratejinize dayalı olarak çeşitlendirilmiş bir açılış sayfası grubu aldığınızı doğrulamak istersiniz.

Google Analytics Sayfa İçeriği

7) Site Arama Terimleri

Çoğu içerik yönetim sistemi ve e-ticaret platformu, yerinde arama işlevleriyle hangi arama terimlerin arandığını bildirirken, Google Analytics daha derinlere inmenize yardımcı olabilir. Google Analytics arama terimleri raporuyla, web sitenizin size gösterdiği terimlerin aynısını görebilirsiniz, ancak oradan da tipik Google Analytics boyutlarının tümünü uygulayabilir ve kullanıcıların kaynağı, davranışı ve ne yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Google Analytics Site Arama Terimleri

8) Dönüşümler > Çok Kanallı Huniler

Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi raporları, pazarlama kanallarınızın (yani, web sitenize gelen trafiğin kaynaklarının) satış ve dönüşüm sağlamak için nasıl birlikte çalıştığını göstererek, bu ve bunun gibi diğer soruları yanıtlar. Örneğin, birçok kullanıcı markanızı Google’da aradıktan sonra sitenizden alışveriş yapabilir. Ancak, markanızı bir blog aracılığıyla veya belirli ürün ve hizmetleri ararken tanımış olabilirler. Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi raporları, önceki yönlendirme ve aramaların satışlarınıza nasıl katkı sağladığını gösterir

Çok Kanallı Huniler Google Analytics

9) Dönüşümler > En İyi Dönüşüm Yolları

Yardımlı dönüşümlerden bir adım öteye giderek, müşteri yolculuğunda dönüşümlere yol açan kanalların en popüler karışımlarını ve siparişlerini gösteren toplu verileri görebiliriz. Bu yine kanalların nasıl birlikte çalıştığını ve ondan ne gelir elde edildiğini görmenin başka bir güçlü yoludur.

En İyi Dönüşüm Yolları Google Analytics

10) Model Karşılaştırma Aracı

Model Karşılaştırma Aracı uzun süredir dijital pazarlamacıların en büyük endişesi olmuştur. Google Analytics, ilk tıklama gibi farklı modelleri son tıklama varsayılanına göre karşılaştırmak için bir araç sunar. Hatta diğer modelleri bulabilir, ithal edebilir ve iş gereksinimlerinize uyacak şekilde kendinizinkini yaratabilirsiniz.

Model Karşılaştırma Aracı Google Analytics

About Kami

Check Also

Mağaza Ziyaretleri

Sezonluk Ayarlama Oluşturma

Google Ads Sezonluk Ayarlama Oluşturma Sezonluk ayarlamalar, gelecekteki etkinliklerin (ör. promosyon veya indirim) dönüşüm oranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir