Google Ads Teklif Stratejileri

Google Ads Teklif Stratejileri

Google Ads üzerinde her zaman manuel teklifler ile ilerlemek mümkün olmayabilir.Hesabın bütçesel ve potansiyel anlamında büyüklüğü durumunda otomatik teklif stratejilerini kullanmak durumunda kalabilirsiniz.Google Ads teklif stratejilerinden bahsetmem gerekirse ;

Google Ads Teklif Stratejileri

1) HEDEF ROAS (REKLAM HARCAMALARINDAN ELDE EDİLEN GELİR)

ROAS (reklam harcamalarından elde edilen gelir ) e-ticaret sitelerinde en önemli metrik halindedir. Reklam harcamalarından elde edilen gelir için bir hedef belirlemek istiyorsanız bu teklif stratejisini kullanabilirsiniz. ROAS teklif stratejisini kullanmak için hesabınızın geçmiş bir veriye sahip olması gerekir aksi takdirde veriye dayalı bir analiz yapamayıp sağlıklı bir ölçümleme yapamazsınız.

ROAS
ROAS

2) Geliştirilmiş TBM

Hesabınızda dönüşümlere odaklanmak istiyorsanız kullanmanız gereken teklif stratejisi geliştirilmiş tbm olabilir. Dönüşüm getirme ihtimali yüksek olan tıklamaları optimize eder ve tekliflere ona göre belirler. Son güncellemeden önce sistem vermiş olduğumuz maksimum tıklanma başı maliyet teklifinin %30 kadar üstüne çıkabiliyordu.Güncellemeden sonra bu sınır ortadan kaldırıldı. Geliştirilmiş TBM teklif stratejisini kullanmak istiyorsanız hesabınızın geçmiş bir dönüşüm verisine sahip olması gerekir.Ne kadar çok geçmiş dönüşüm verisini varsa o kadar teklif stratejiniz sağlıklı çalışır.

Geliştirilmiş TBM
Geliştirilmiş TBM

3) Hedef Geçiş Payı

Arama sonuçlarında rakipleriniz en üstünde yer almak için bu teklif stratejisini kullanabilirsiniz.Ancak şöyle bir dezavantaj var; bütçenizi optimize edemeyip olduğundan fazla harcama yapabilirsiniz.Bu teklif stratejisini özel bir kampanyanız var ise kullanmanızı tavsiye ederim.

Hedef Geçiş Payı
Hedef Geçiş Payı


4) Arama Sayfasındaki Konumu Hedefleme

Reklamlarınızın yayınlanacağı yeri ilk sonuç sayfasının ( ilk 4 sıra) ve sonuç sayfasındaki herhangi bir yer olarak belirleyebilirsiniz.Geçmiş verilerinizi kontrol ettiğinizde baze anahtar kelimelerinizin üst sırada daha iyi performans gösterdiğini tespit ettiyseniz bu teklif stratejisini kullanmanız mantıklı bir hamle olacaktır.

Arama Sayfasındaki Konumu Hedefleme
Arama Sayfasındaki Konumu Hedefleme

5) Tıklama Saysını En Üst Düzeye Çıkarma

Belirlemiş olduğunuz Google Ads bütçesi dahilinde en fazla tıklamayı almanızı sağlar.Bu teklif stratejisini kullanırken reklam stratejinizi iyi belirlemiş olmanız gerekir.Düşük TBM ile web sitenize yüksek sayıda trafik çekebilirsiniz fakat düşük maliyetli anahtar kelimeler sizin için gerçekten değerli anahtar kelimeler olmayabilir ve dönüşüm getirmeyebilir.Bu teklif stratejisini tam eşleme türündeki anahtar kelimeler için kullanabilirsiniz.

Tıklamaları en üst düzeye çıkart
Tıklamaları en üst düzeye çıkart


6) Hedef EBM ( Edinme Başına Maliyet )

Her bir dönüşüm için ödemek istediğiniz tutarı siz belirlersiniz. Google, anahtar kelimelerinizin tekliflerini bu Hedef EBM hedefine göre optimize eder. Farklı reklam gruplarında farklı anahtar kelimelerin sizin için dönüşmü değeri aynı olmayabilir. Hedef EBM’nizi hesabın dönüşüm/maliyetin’ine göre belirlemeniz doğru bir strateji olacaktır.

Hedef EBM
Hedef EBM

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir