Google Ads (AdWords) Kampanya

Google Ads (AdWords) Kampanya

Google Ads (AdWords) kampanyasının genellikle sunduğunuz ürün veya hizmetleri kategoriler halinde düzenlemek için kullanılan ilişkili bir reklam kümesi grubudur. Google Ads (AdWords) kampanya nihai amacı karlılık sağlamaktır aynı zamanda maksimum ROI elde etmektir. Her kampayanın bir ROAS hedefi olmalıdır. Fakat kampanyayı yayına aldığımızda ilk dikkat etmemiz gereken unsur bunlar değildir. Nihai amaca ulaşmak için yapılması gereken bazı çalışmalar vardır. Yeni bir Google Ads hesabı oluşturduğunuzda öncelikli olarak kalite puanlarını olabildiğince yüksek tutmak için çabalamalısınız. Kalite puanı uzun vadede karlılık sağlayabilmeniz için temel şartlardan birisidir. Çünkü mantık doğrudan TBM‘den ibare olduğu için burada minimum maliyet, maksimum performans mantığını benimsemeliyiz. Google Ads (AdWords) kampanyalarınızı hazırlarken KPI’lerinizi bilmeniz gerekmektedir.

Google Ads (AdWords) kampanya KPİ’ları;

  1. Tıklama Sayısı
  2. Tıklama Oranı
  3. Dönüşüm Adeti
  4. Dönüşüm Maliyeti
  5. Dönüşüm Oranı
  6. Dönüşüm Değeri

Yeni Google Ads (AdWords) Kampanyası

Google Ads kampanyanızın yayında kaldığı ilk gün sonunda öncelikle bakmanız gereken günlük bütçenizi kontrol etmektir. Belirlemiş olduğunuz bütçe eksik ya da fazla gelmiş bize hemen bütçe optimizasyonu yapmalısınız.

Reklam Sıralamanızı Kontrol Edin

Reklam sıralamanızı kontrol edin. Yüksek mi ? Alçak mı ? Yoksa olmasını istediğiniz yerde mi ? Reklam pozisyon hedefiniz; bütçeniz ve kampanyadan beklentileriniz ile örtüşmelidir. Eğer yavaşça başlayıp kampanyayı zamanla büyütmeyi planlıyorsanız reklam sıralaması için 1.sıra olmanız gereken en iyi yer değildir.

Maliyetleri Kontrol Edin

Hesabı yayına aldıktan bir hafta sonra, 7 günlük bir rapor alıp grafiğini inceleyin. Eğer kampanyanız bütçenizi her gün aşıyorsa tekliflerinizi ve aktif anahtar kelimelerinizi azaltmayı düşünebilirsiniz. Sınırı aşan bir bütçe kampanya üzerinde istediğiniz kontrolü sağlayamamanıza yol açar. Kampanyanız istediğiniz tıklama sayısına ulaşmıyorsa bazı aksiyonlar almanız gerekebilir.

Dönüşümleri Takip Edin

Google Reklam Uzmanları veya Dijital Pazarlama Uzmanları dönüşüm takibi konusunda ustadırlar ve müdahele etmek için yeterli dönüşüm sayısına ulaşıldığında kritik hamle yapabilirler. Tüm kurgular doğruyken bile dönüşüm getirmeyen anahtar kelimeler için teklifleri azaltarak hatta maliyetlerine göre tamamen durdurmak gerekebilir. Bu sayede hesabınızın performansını arttırabilir, kazançlı anahtar kelimelere daha fazla bütçe ayırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bu anahtar kelimelere daha nitelikle bütçeler ayırabilirsiniz.

Düşük Arama Hacmi Veren Anahtar Kelimeler

Hesabınızdaki düşük arama hacmi uyarısı veren tüm anahtar kelimeleri duraklatmayın direkt silin. Bu doğrudan sizin hesabınızın ortalama kalite puanınızı düşürmeye neden olur.

Reklam Metinlerini Test Edin

Reklam metinleriniz ile ilgili optimizasyonlar da yapabilirsiniz. Tıklanma oranına göre, dönüşüm oranına göre ilgili reklam metinlerini etkinleştirip duraklatabilirsiniz.

Not : Bir reklam grubunda en az 3 farklı reklam metni bulundurun. Her birinin başlık ve açıklama bölümü özgün içerikli olsun aynı zamanda ilgili keywords bulunsun!

Arama Terimi Optimizasyonu Yapın

Kampanyanızın yayında kaldığı 7 gün sonrasında arama sorgusu raporu çekebilir ve negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Anahtar Kelime Eşleme Türü’ne göre yapacağımız arama terimi optimizasyon süreci değişkenlik gösterebilir.

Tıklanma Oranı Düşük Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

Yüksek tıklanma oranına sahip olmak, kalite puanınız için çok önemlidir. Bu sebeple çok düşük tıklanma oranlarına sahip anahtar kelimelerinizi durdurmanızı ve etiketleminizi öneririm. Hassas bir kampanyada düşük tıklanma oranlarına sahip olan anahtar kelimeleri kullanmak yerine yüksek tıklanma oranları anahtar kelimelere odaklanmak, yüksek kalite puanları sayesinde düşük maliyetli bir kampanya anlamına gelir. Yüksek performans ile başlattığınız bir kampanyada gözlem yapmak ve doğru hamle kararları almak daha kolaydır. Bu anahtar kelimeleri sonsuza kadar hesabınızdan hariç tutun demiyoruz ama en azından kampanyayı geliştirme safhasına kadar bu anahtar kelimeleri durdurabilir, kampanyayı büyütme aşamasına geldiğinizde etiket filtrenize kolayca aktif edebilirsiniz.

 

About Kami

Check Also

Mağaza Ziyaretleri

Sezonluk Ayarlama Oluşturma

Google Ads Sezonluk Ayarlama Oluşturma Sezonluk ayarlamalar, gelecekteki etkinliklerin (ör. promosyon veya indirim) dönüşüm oranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir