Facebook Reklam

Facebook Reklam

Her işletme sunmuş olduğu hizmetlerin ya da ürünlerin birçok kişi tarafından tercih edilmesini ister. Bir işletmenin hizmetlerinin ya da ürünlerinin birçok kişiye ulaşmasını sağlayan araç ise online reklamlardır. Online reklamlar ile milyonlarca kişiye ürünlerinizi veya hizmetlerini tanıtmak çok da güç değildir. Doğru mecra, doğru hedef kitle ve doğru reklam modeli ile facebook reklamlarını tercih ederek ürünlerinizi ya da hizmetlerini milyonlara ulaştırabilirsiniz. Facebook reklamını vermek anlık ( Tanıtımını Yap ) birşey gözükse bile işin aslı böyle değildir. Kurumsal Facebook Reklamları ve E-Ticaret Facebook Reklamları şeklinde facebook reklamlarını 2’ye ayırmak pek de yanlış olmaz. İşletmenizin hedefine göre facebook reklam stratejilerini belirlemeniz bu işte en doğru adımınız olacaktır. Ezbere yapılan iş kesinlikle online pazarlamada başarılı sonuç getirmiyor.

Facebook Reklam Verme

İşletmenizin hedeflerini göre facebook reklam kampanyalarınızı oluşturmanız gerekiyor. Örneğin; gümüş yüzük satan bir e-ticaret siteniz var ve burada hem mağaza trafiğini hem de satışları arttırmak istiyorsanız. Burada belirleyeceğiniz kampanya modeli ve belirleyeceğiniz bütçe çok önemlidir. Başka bir teknik örnek ; bir konser tanıtımını yapmak istiyorsunuz ve erişim veya trafik kampanyaları ile bu ilgili gönderiyi milyonlarca kişiye ulaştırabilirsiniz. Tabii az öncede bahsettiğim üzere kesinlikle ezbere iş yapmamamız gerekiyor. Facebook reklamlarını evet doğru yönetmek gerekiyor fakat aynı zamanda tasarımsal zevkimizin de olması gerekiyor. Facebook reklamlarında kullanacağımız reklam görsellerinde; hedefimizi doğrudan görsele yansıtmamız gerekiyor. Aynı zamanda facebook alaka düzeyini arttırmak amaçlı eş zamanlı olarak da erişimi düşürmemek amaçlı görsellerimizi optimize etmemiz gerekiyor.

Yazı Bindirmesi Aracı ile görsellerinizin yazı miktarının facebook’a uyumlu olup olmadığı test edebilirsiniz.

Facebook Reklam Optimizasyonu

 1. Facebook reklamlarınızın beğenilerini ve paylaşımlarını optimize edin
 2. FTO (hızlı kalkış) yöntemini kullanın
 3. Reklam planınızı optimize edin
 4. Görüntü döndürmeyle reklam yorgunluğuyla mücadele edin
 5. Reklam yerleşiminizi optimize edin
 6. Her zaman A / B fikirlerinizi sınayın
 7. Çok farklılaşmış varyasyonları test edin
 8. Doğru kampanya hedefini seçin
 9. Geçmiş çeviricileri hedef kitlenizden hariç tutun
 10. Otomatik optimizasyon kurallarını ayarlayın

Facebook Reklam Ücretleri

Facebook’a ödeyeceğiniz bütçe tamamen sizin belirleyeceğiniz tutar doğrultusunda olabilir. İster günlük 50 TL ister günlük 500 TL ödeyebilirsiniz. Burada bütçenizi en verimli şekilde kullanmak başlıca hedeflerinizden olması gerekiyor. Facebook ücreti belirlemenin iki farklı yolu vardır:

 1. Harcanan Toplam Tutar : Harcayacağınız toplam tutarı bütçeniz doğrultusunda belirleyebilirsiniz.
 2. Sonuç Başına Ödediğiniz Tutar : Teklif stratejiniz ile bütçenizi optimize ederseniz.

Facebook’a bir harcama sınırı koymak isterseniz de Hesap Harcama Sınırı koyabilirsiniz.

Facebook Harcama Sınırı Nasıl Koyulur ?

 1. Business Manager’a giriş yapın.
 2. Ayarlar bölümünde Faturlandırma ayarlarınıza gidin.
 3. Ödeme Ayarlarına Gelin.
 4. Hesap Harcama Sınırını belirleyin.

Not : Facebook 01 Nisan 2019 tarihinden itibaren KDV’ye tabi olacağını belirtelim.

Facebook KDV durumu ile alakalı aşağıdaki link üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/business/help/1020947424780313?_rdr

Facebook Doğru Reklam Yönetimi

Facebook URL Parametresi Ekleyin

Facebook’da yöneteceğiniz reklamların hedefi ne olursa olsun bir url parametresi ekleyerek facebook reklamlarınızı Google Analytics üzerinden performansını takip edin. Facebook bildiğimiz üzere Google’un bir aracı olmadığından bir url parametresi eklememizi isteyecektir. Verileri ölçmek amacıyla kesinlikle utm eklememiz gerekiyor.

Campaign URL Builder üzerinden URL parametrelerinizi oluşturabilirsiniz.

Google Analytics ve Facebook veri farklılıkları

Google Analytics ve Facebook veri farklılıklarını görmezden gelmeyin. Google Analytics’te örneğin ; instagram / cpc üzerinden 500 TL ‘lik bir satış gözüküyorken facebook’da 5000 TL ise buradaki farkın neye göre belirlendiğini bilmeniz ve müşteriye yorumlamanız gerekiyor.

Google Analytics ve Facebook veri farklılıkları ile alakalı bilgi almak için:

Google Analytics ve Facebook Veri Farklılıkları

Facebook Spesifik Hedef Kitle

Facebook reklamlarınızda hedef kitlelerinizi en spesifik şekilde belirleyin. Manuel olarak oluşturduğunuz hedef kitlelerin kesinlikle benzerlerini oluşturun ve farklı reklam setleri halinde test edin. Mümkün oldukça hedef kitleleri ayrı ayrı reklam setlerine ayırın böylece hedef kitlelerinizin nasıl performans getirdiğini ölçebilirsiniz.

Facebook Reklam Metrikleri

Facebook’da ki metrikleri işletmenizin hedefine göre belirleyin. Örneğin ; E-ticaret facebook kampanyaları yönetiyorsanız sonuç başına ücret, internet alışverişleri , yönlendirme başına ücret gibi metrikleri sütununuza ekleyin.

Facebook Pixel Entegrasyonu

Facebook pixel entegrasyonlarını eksiksiz tamamlayın. Örneğin ; bir e-ticaret siteniz var ise ürün detay sayfasına ayrı, sepet sayfasına ayrı, ödeme sayfasına ayrı ve sipariş tamamlama sayfasına ayrı bir facebook pixel kodu eklemeniz gerekiyor. Facebook pixel kodlarının çalışıp çalışmadığını test etmek istiyorsanız Facebook Pixel Helper chrome uzantısını ekleyerek test edebilirsiniz.

Facebook Katalog Reklamları

Büyük markalarında sorunu olan facebook katalog reklam görsel kalitesi bazen bir reklam yöneticisi tarafından büyük krizlere sebep olabiliyor. Görüntü kalitesi düşük ürün görselleri bir markanın prestijini olumsuz etkiler. Instagram akışda gezerken kaydırmalı görseller olarak aynı zamanda görüntü kalitesi düşük veya bulanık ürün görselleri görüyorsunuzdur. Bu tamamen web sitesindeki ürün görsel boyutu ve kalitesinin facebook’un talep ettiği ürün görsel boyu ve kalitesine uygun olmadığının göstergesidir. Katalog reklamlarını facebook’un istediği doğrultuda yapmadığınızı düşünelim; kullanıcıların önüne fiyat anlamında en uygun ürünü çıkartalım; kullanıcı o ürünün görüntü kirliliğini görür ve o ürün reklamıyla herhangi bir etkileşime kesinlikle geçmez ve üstelik büyük bir marka böyle bir reklam yönetimi yapıyorsa marka itibarını olumsuz etkiler. Bu yüzden web sitenizdeki ürün görsellerini 600 x 600 şeklinde optimize  ederseniz facebook katalog reklamlarının geri dönüşlerini maksimum seviyede alırsınız.

Instagram Takipçi Sayısını Arttırmak

Müşteriler satışların artmasını istemekle birlikte profil ziyaretlerinin artmasını ve takipçi sayılarının da eş zamanlı olarak artmasını ister. Facebook reklam yöneticisi panelinde “instagram profilini ziyaret et” çağrısı olmadığından bunu ekstra bir bütçe mobil üzerinden belirleyeceğiniz hedef kitle doğrultusunda reklamlarınızı oluşturup instagram takipçi sayısını arttırmaya yönelik bir çalışma yapabilirsiniz. Mobilden çıkacağınız gönderileri reklam yöneticisinden alaka düzeyi anlamında test edin. 9-10 alaka düzeyi olan gönderileri tercih edin böylece maksimum kullanıcıya gönderinizi ulaştırın ve minimum maliyet ödeyin.

Facebook Hit Kampanyaları

3 aylık bir veriye dayanarak alaka düzeyi en yüksek reklamları filtreleyip bir hit (trafik) kampanyası oluşturarak minimum yönlendirme başı maliyet ile web sitenize maksimum trafiği çekebilirsiniz.

About Kami

Check Also

Mağaza Ziyaretleri

Sezonluk Ayarlama Oluşturma

Google Ads Sezonluk Ayarlama Oluşturma Sezonluk ayarlamalar, gelecekteki etkinliklerin (ör. promosyon veya indirim) dönüşüm oranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir