E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

Sayfa Hızını Arttırın

Sayfa hızını artırın ve web site hızınızı optimize edin site yükleme hızınız kullanıcı deneyimini ve SERP sıralamanızı etkileyeceği için mobil sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olun. Gerekirse mobil için ayrı bir ekip oluşturup iş geliştirin.4xx hataları, yavaş yükleme ve karışık içerik ile ilgili sorunlara dikkat edin. Bir sitenin mobil performansına ciddi oranda zarar veren bu etmenler, aynı zamanda başlıca e-ticaret sitelerinde en sık rastlanan hatalar arasında yer alıyor.

Not : SERP ( Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir. Google’da herhangi bir kelimeyi arattığınızda karşınıza gelen sayfaya verilen isimdir.

Sayfa Hızınızı Arttıracak Yollar Deneyin!
Sayfa Hızınızı Arttıracak Yollar Deneyin!

Mobil Sitenize Şemalar Belirleyin

Mobil sitenize şema biçimlendirmeleri ekleyin. Böylelikle mobil arama motorlarında görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Ürün şemaları kullanarak ilgilenen müşterilere ürün bilgilerini hızlıca sunabilir, yorum ve puanlama şemaları ekleyerek müşteri görüşlerini öne çıkarabilir ve satışınızı artırabilirsiniz.

Mobil Tasarıma Önem Verin

Mobili önceliğiniz yapın. Mobil cihazlardan gelen trafik masaüstünü geçmiş durumda, dolayısıyla sitenizin de SERP sıralamalarında rekabetçi olması için doğru şekilde indekslenmiş olması gerekir. Sitenizin tam duyarlı bir tasarıma sahip olduğundan ve mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun.

Web sitenizde mobil tasarıma önem verin ve sürekli yeni geliştirmelerde bulunun!
Web sitenizde mobil tasarıma önem verin ve sürekli yeni geliştirmelerde bulunun!

 

Featured Snippet

Aramada öne çıkan snippet (Featured snippet), e-ticaret siteleri için harika bir taktik. Yüksek değerli ve yüksek hacimli anahtar kelimeler aratıldığında sonuçlar arasında çıkma olasılığınızı en üst seviyeye taşımak için sitenizin bilgi mimarisinin net bir şekilde kurgulandığından ve alt kategorilerde yer alan metinlerin Google tarafından featured snippet olarak kullanılmaya elverişli olacak şekilde kısa ve taranabilir olduğundan emin olun

Yatırım Getirisi
Featured snippet

Ürün Sayfalarınıza Yorum Özelliği Ekleyin

Ürün liste sayfalarınıza yorum özelliği ekleyin. Rekabetçi SERP sıralamalarında görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız, ürün liste sayfalarınıza yorum opsiyonu eklemek, web sitenize avantaj sağlayacaktır. Olumlu puanlamaların arama sonuçlarında tıklama oranını artırdığı biliniyor.

Ürün liste sayfalarınıza yorum özelliği ekleyin

Ürün liste sayfalarınıza yorum özelliği ekleyin

Web Site Görsellerinizi Optimize Edin

Görsellerinizi optimize edin. Olağanüstü ürün fotoğraflarına yatırım yaparak ve görsellerinizin anahtar kelime odaklı alt etiketlerle doğru bir şekilde optimize edildiğinden emin olarak SERP görselleri arasında yer alma olasılığını artırabilir ve böylece sitenize tıklanma oranını yükseltebilirsiniz.

Görsellerinizi optimize edin.

Görsellerinizi optimize edin.

Rakipleriniz Neler Yapıyor Analiz Edin

Rakiplerinizin taktiklerine dikkat edin ve en sık hangi geri bağlantı türlerinin kullanıldığını analiz edin. Onların izinden giderek kendi siteniz için kapsamlı bir geri bağlantı profili oluşturup geliştirebilir, böylelikle rekabetçi kalabilirsiniz.

Harekete Geçirici İfadeler Kullanın

Aciliyet hissi oluşturması ve plansız alışveriş oranını artırması için “bedava kargo” gibi duygusal tetikleyiciler kullanın. Bu, gerçekten plansız alışveriş yapanlar üzerinde işe yarayacağı gibi, ürününüzü araştırmış olan ve satın almak için bir kampanyayı bekleyen müşterileri de çekecektir.

Call To Action İfadeleri Kullanın

Kullanıcı Alışveriş Deneyimi

Müşteriler, plansız alışveriş yaptıklarında bile seçeneklerini değerlendirmek için en azından bir ön araştırma yapıyorlar. Bir hevesle Black Friday (Kara Cuma) gününde PS4 almaya karar verseler bile, ilk gördükleri siteden alışveriş yapmak yerine en iyi kampanyayı bulmak için birkaç hızlı arama gerçekleştirebilirler. Sitenizde mümkün olduğunca fazla anlaşılır bilgiye yer vermek, bu müşterileri kazanmanıza yardımcı olur.

Müşteriler fiyat konusunda ve promosyon konusunda çok hassas :)
Müşteriler fiyat ve promosyon konusunda çok hassas 🙂

 

Dönüşümleri Doğru İlişkilendirme Modeline Göre Belirleyin

Doğru ilişkilendirme modelini seçin. Bu, çoğu iş yeri için Last Click (Son Tıklama) ilişkilendirme modelinden vazgeçmek demektir, zira bu model dönüşüme kadar gerçekleşen tüm olayları dikkate almadığından doğru bir tablo çizmez. Linear (Doğrusal) veya Position-Based (Konuma Dayalı) modeller, birçok temas noktasını hesaba katarak size daha doğru bir raporlama sunacaktır.

Google Analytics Model Karşılaştırma Aracı
Google Analytics Model Karşılaştırma Aracı
Google Analytics İlişkilendirme Modeli
Google Analytics İlişkilendirme Modeli

 

Ürün Önerilerinde Bulunun

Sitelerinizde ürün önerileri bulundurun. Ziyaretçilere beğenebilecekleri ilave ürünler göstermek için site içi bağlantılar ve öne çıkan ürün bölümleri kullanın. Bu, birden fazla ürün satın almaları ihtimalini artırır.

Sitelerinizde ürün önerileri bulundurun
Sitelerinizde ürün önerileri bulundurun

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir