E-Ticaret Önerileri

E-Ticaret Nedir ?

E-Ticaret; ticaretin elektronik ortamda yapılmasıdır şeklinde özet bir açıklama getirebiliriz. E-Ticaret siteleri doğası gereği birçok sayfaya sahip sitelerdir. Bu tarz büyük e-ticaret sitelerinde SEO yapmak, Google Ads veya Facebook reklamları yönetmek için bütün alt yapısal taşların yerine eksiksiz oturmuş olması gerekiyor.

E-Ticarette Arama Sorguları

“iphone 7 satın al”

“iphone 7 satın al 128 gb”

“iphone 7 satın al en uygun”

“iphone 7 satın al 64 gb”

Bu gibi aramaları yapan kullanıcılar yüksek ihtimalle hangi ürünü satın alacağına dair kararını vermiş ve sipariş verme evresindedir. Bu anahtar kelimelerle web sitemize geldiğinde eğer sitemizde aradığı fiyatta veya web sitesine geldiğinde güven duygusunu oluşturduysak kullanıcı siparişini her türlü tamamlayacaktır.

E-Ticaret Sitelerinde 4 Önemli SEO Çalışmaları

  • Kullanıcı Deneyimi ( UI & UX )
  • Ürün Yorumları, Ürün Başlıkları ve Ürün Açıklamaları
  • Site İçi Navigasyon
  • Ürün Sayfalarında Kopya İçerik Sorunu

Kullanıcı Deneyimi ( UI ve UX )

E-Ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimi her şeydir demek doğru olur. Bir e-ticaret sitesi kullanıcının bütün duygularına tercüman olup beklentilerini karşılaması gerekiyor. Kullanıcıyı hangi kanal aracılığıyla web sitesine çeksin,  kullanıcıyı en güzel şekilde web sitesinde karşılaması gerekiyor. Duygusal pazarlamanın e-ticaret süreciyle entegre olması satışları arttırmakla birlikte nice başarı hikayeleri getirmiştir. Kullanıcı dostu, site navigasyonu sorunsuz olan, tasarımı göz yormayan, zevkli renklere sahip ve çok hızlı işlem sağlayan e-ticaret siteleri artık başarılı sağlıyor. E-ticaret sitelerinde yavaş açılan bir sayfanın hem hemen çıkma oranları hem de dönüşüm oranları başarısız sonuçlanıyor. Bu yüzden site içi ve site dışı optimizasyonlarına yapacağımız yatırımlar çok önemlidir. Web sitenin tasarımı ile alakalı sanatçılarla iş birliği yapabilir buna göre tasarımlarınızı şekillendirebilirisiniz. Müşterilerin satın alma süreci çok kısayken vazgeçme oranı da çok kısadır. Web sitesinde en ufak yaşanan bir teknik sıkıntı bütün satışlarımızın önüne geçip müşteri kaybetmemize neden olur. Site içi davranışları Google Analytics ile daima izlenmeli ve yaşanan sorunlara anında müdahele edilmelidir. Günümüz mobil devri olup mobil tasarımın önemini de ayriyetten belirtmek isterim. E-ticaret siteleri artık kesinlikle mobil uyumlu olmalıdır. E-ticaret müşterilerinin %25 – 30’u mobil cihazlardan alışverişini tamamlıyor. Bunları göz önünde bulundurarak responsive tasarımlara gereken önemi vermeliyiz.

Site İçi Navigasyon

E-ticaret sitelerinde site içi linkler hem ziyaretçilere kolaylık sağlaması açısından hem de arama motorlarına uyumluluk açısında çok önemlidir. Dahili bağlantılar ürün sayfalarında olsun bloglarda olsun her şekilde kusursuz olmalıdır. Kullanıcılar bir üründen başka bir ürüne geçerken web sitesinde alakasız bir sayfaya gitmeyip ilgili yere yönlendirilmesi gerekiyor. Alt kategori kırılımları bizler için çok önemlidir, müşterinin kesinlikle sanal mağazamızda kaybolmaması gerekiyor. Örnek ; bir mağazada müşteri kasanın yerini bir türlü bulamayıp öfkesine hakim olamayıp o ürünü geri yerine bırakıp mağazadan ürünü satın almadan terk ediyor. Bir e-ticaret sitesinin de en önemli özelliği ana sayfanın tasarımıdır. Kullanıcının ilk karşıladığımız yer genel olarak ana sayfadır, burada kullanıcıyı en güzel ve en özel şekilde karşılamamız ve yolculamamız gerekiyor.

Not : E-Ticaret sitelerinde kesinlikle bir blog sayfamız olmalıdır. Dahili bağlantılar ile SEO çalışmalarımıza büyük katkı sağlamış oluruz.

Ürün Sayfalarında Kopya İçerik

E-Ticaret sitesi yöneticilerinin en temel sorunu olan ürün sayfalarındaki kopya içeriktir. E-ticaret siteleri yapısı gereği yüzlerce veya binlerce sayfa ve ürün demektir. Binlerce sayfa içindeki tüm ürünler XML ise ve alt yapınız sayfa yapılarında kolayca değişikliğe gitmenize izin vermiyorsa kopya içerik sorununu kesinlikle yaşarsanız. Ancak XML ile aldığınız ürün sayısı manuel olarak müdahele edebilecek sayıda ise ürün adı ve açıklamalarında gerekli değişiklikleri yapar bu kopya içerik sorunundan uzaklaşmış olursunuz.

Web Site Hızı

E-Ticaret sitelerinin hızlı olması özellikle sipariş aşamalarında sitenin hızlı olması kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. SEO içinde web site hızı olmazsa olmazdır. Site hızını etkileyen birçok değişken vardır ancak site hızını en çok etkileyen sitelerimizi barındırdığımız sunuculardır(hosting). Sunucumuz ne kadar sağlıklı ise sitemizinde sağlığı gayet yerinde olur. E-Ticaret sitelerimizin hızını etkileyen diğer bir önemli faktör ürün görsellerimizin boyutlarıdır. Ürün görsel adeti çok fazla olan e-ticaret sitelerinde kesinlikle bu durumun üzerinde durulup görsel optimizasyonları yapılmalıdır. Aksi takdirde site hızı yavaşlar kullanıcılara tek tek elveda demek zorunda kalırız.

 

About Kami

Check Also

Mağaza Ziyaretleri

Sezonluk Ayarlama Oluşturma

Google Ads Sezonluk Ayarlama Oluşturma Sezonluk ayarlamalar, gelecekteki etkinliklerin (ör. promosyon veya indirim) dönüşüm oranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir