Dönüşüm Oranını Arttırma

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm Oranını Arttırma

Dönüşüm oranı dijital pazarlama, dolayısı ile Google Ads tarafında en önemli metriklerimiz arasında yer alıyor. Gerek müşteriniz gerekse de yönetcileriniz tarafından dönüşüm oranları hedefleriniz içerisinde mutlaka yer alıyordur. Dönüşüm oranı, web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği ve bunların kaçının ürün satın aldığı ya da bülteninize abone olduğu hakkında bilgi veren önemli bir istatistiktir. Bir web sitesini ziyaret edenlerin sayısı ile web sitenizi aktif kullanan ziyaretçilerin sayısını karşılaştırır.

1 ) Spesifik Anahtar Kelimelere Ağırlık Verin

Hem Google Ads tarafında hem de SEO tarafında en önemli konumuz anahtar kelimelerin belirlenmesidir. Genellikle Long Tail Keywords yani uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak ifade edilen kelimelerin seçilmesi dönüşüm oranının artmasına yardımcı olacaktır. Bir müşteri gibi düşünerek anahtar kelimelerin bu doğrutultuda belirlenmesi dönüşüm oranlarımızın artmasına destek olacaktır. SEO’da anahtar kelimeler iki ana başlık altında toplanabilir. Kısa kuyruklu ( jenerik ) anahtar kelimeler çok genel ve çok fazla bireysel arama isteği alan, bir veya iki sözcükten oluşan öbeklerdir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise daha özgün, daha nitelikli, daha az trafikli ve dönüşüm oranı yüksek kelime öbekleridir.

 • Telefon
 • Iphone Fiyatları
 • Iphone 8 Plus Satın Al

Yukarıda 3 anahtar kelime içerisinden en yüksek ziyaret kelimesini telefon kelimesinden alacak olmanıza karşın, en yüksek dönüşüm oranı ise yüksek ihtimalle iphone 8 plus satın al kelimesinden gelecektir. Çünkü ürünü detaylı ve tam ismiyle aratan kullanıcılar çoğu zaman ürün hakkında detaylı bilgisini edinmiş ve artık satın alma sürecine girmiştir. Iphone 8 plus satın al anahtar kelimesi için Google Ads’te farklı bir kampanya kurgusu gerçekleştirip tekliflerinizi arttırabilirsiniz.

2) Google Ads Kampanya ve Reklam Gruplarınıza Negatif Anahtar Kelimeleri Ekleyin

Arama sorgularınızda negatif anahtar kelimeler, kullanıcılar tarafından aratıldığında reklamlarınız yayınlanmaz. Örnek; sadece kredi kartıyla sıfır ürünler satan bir e-ticaret siteniz varsa ücretsiz, bedava, ikinci el ve kapıda ödeme gibi anahtar kelimeleri negatif anahtar kelimeler listesine eklemeniz doğru bir kitleye ulaşmanıza sebep olacaktır.

3 ) Düşüş Sayfalarınızı Kontrol Edin ve Özelleştirin

Kullanıcılar reklamlarınıza tıkladıktan sonra düştükleri sayfalar gerek kalite puanlarınız gerekse de tıklamaların işleme dönüşüm oranlarında en önemli unsurların arasında yer alır. Kullanıcı yaptığı arama ile doğrudan ilgili bir reklam görmeli ve tıkladıktan sonra arama yaptığı konu ile bağlantılı sayfaya yönlendirmelidir.

Örnek : Kadın ayakkabı ve erkek ayakkabı sattığınızı varsayalım. Kadın ayakkabı ile ilgili sorguları bu ürünlerin olduğu sayfaya erkek ayakkabı ile ilgili sorguları ise yine bu ürünlerin yer aldığı sayfaya yönlendireceksiniz.

Peki ayakkabı, ayakkabı fiyatları, yeni sezon ayakkabılar gibi jenerik sorguları hangi sayfaya yönlendireceksiniz ? Bu tür sorgularda cinsiyet tahmini yapabilmeniz pek mümkün değil. Bu durumda yapmanız gereken bu tür sorgulara karşılayacak özel bir düşüş sayfası belirleyip ek bir bütçe ayırıp takip etmeniz gerekecektir. Kullanıcıyı satın alma döngüsünün içine ne kadar çabuk ve kısa adımlarlar alırsak o kadar dönüşüm oranlarımız artacaktır.

4 ) Web Site Hızınızı Optimize Edin

Web Site Hızınız Yüzünden Potansiyel Cironuzun %40’ını kaybediyor olabilirsiniz.Son yıllarda internet üzerinden kullanıcılara ürün, hizmet veya içerik sunmayı amaçlayan birçok şirketin öncelikli amaçlarından biri, web sitelerini görüntüleyen insanlara kaliteli ve hızlı bir deneyim sunmak olmuştur. Kullanıcıların bilgiye hızlı erişebilmesi konusunda takıntılı olan Google, web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirlerken, sayfa yüklenme hızının algoritmanın dikkate aldığı önemli sinyallerden biri olduğunu birçok kez belirtmiştir. Web sunucusunun tarayıcıya gönderdiği ilk byte (Time to First Byte) ve kullanıcının görsel olarak tüketebileceği (anlayabileceği) ilk içeriğin yüklenme süresi (First Contentful Paint), ziyaretçilerin yaşadığı web deneyiminin hız bazındaki performansını belirten en önemli metriklerdendir. Site sahipleri için genellikle site yüklenme hızlarını tanımlayan X bir süre akıllarda mevcuttur, bu tanımlamalardaki sorun genellikle, kişilerin kendi deneyimlerindeki süreleri baz almalarıdır. Google Analytics’in Site Speed raporları ile tüm sayfalarınızı Lighthouse audit’ine göre analiz edebilir ve optimize edebilirsiniz, skorlara göre öncelik belirleyip, optimizasyon planınızı journey’deki yüksek öncelikli sayfalarla başlatabilirsiniz.

5) İçerik Stratejisinin Doğru Zamanda Doğru Bir Şekilde Belirleyin

İçerik stratejisi, belirlediğiniz izleyici kitlesinin içerik aracılığıyla nasıl çekileceği ve kazanılacağının planlaması ve geliştirilmesidir. İş içerik pazarlamacılığına gelirse, içerik stratejisi başarı kazanmak için yaşamsal bir önem taşır. Önce planlayın sonra içerik yaratın!

6) Reklam Metinlerinizde Fiyat Bilgisi Verin

Satışını yapmak istediğiniz ve satışını yaptığınız ürünün fiyatı piyasa standartlarına göre avantajlı bir fiyat ise tıklanma oranınız ciddi anlamda artış gösterecektir. Bu da kalite puanlarınızın artmasına sebep olacaktır. Verdiğiniz fiyat bilgisiyle de ürünü pahalı bulan kullanıcılar reklamlarınıza tıklamayacak dolayısıyla da herhangi bir maliyet oluşurmayacaktır. Fiyatı makul bulup tıklayan ise satın alma ihtimali yüksek olan kullanıcılar olacaktır.

 • Görsel değişiklikler, olumsuz sonuçlar doğurabilir. Düşüş sayfasında değişiklik yaşarken önceliğiniz A/B testi olsun. Google Optimize aracını sizlere tavsiye edebiliriz.
 • Performans her ne kadar iyi olursa olsun optimizasyonu kesmeyin!
 • Promosyon kullanmaktan çekinmeyin!
 • İndirim vurgularını kullanıcının gözünün önünden eksik etmeyin!
 • Mutlaka rakamsal hedefleriniz olsun!
 • Web sitenizde ödeme adımlarını kısa ve öz olarak belirleyin
7) Cihaz Performansını Test Edin

X bir kampanyamız var ve bu x kampanyasında desktop maliyet/dönüşüm 95 TL’dir. Fakat mobil de maliyet/dönüşüm 35 TL’dir. Burada yapmanız gereken cihaz optimizyonunu gözden kaçırmayın. Masaüstünde kullanıcının ihtiyacına tercüman olamıyoruz. Tasarımsal değişiklikler veya A/B testleri yapabiliriz. Mobil cihaz tekliflerini ise dönüşüm oranlarını arttırmak amaçlı biraz daha teklifi arttırabiliriz.

8) Hedef Kitlelerinizi Optimize Edin

Google Analytics’te oluşturduğumuz hedef kitlelerin her biri bizler için tekil bir müşteridir gibi düşünebiliriz. Her birine ayrı ayrı gereken önemi göstermeliyiz. Örnek : Alışveriş aşamasından kaçan kullanıcılar olan hedef kitlemiz bizler için satış anlamında en önemli kitlelerimizden biridir. Burada bu kullanıcı ödeme adımlarının hepsini tamamlayıp alışverişi tamamla butonuna kadar gelmişken neden çıkıyor ? promosyon mu ? alternatif hediye mi ? Bunun cevabını testler yaparak dönüşüm oranını nasıl arttırırız sorunusa yanıt aramak olacaktır.

9) Açılış Sayfanızın Kalitesini Siz Belirleyin

Dönüşüm olarak telefon aramalarını veya bülten kayıtlarını hedef olarak belirlediğiniz bir müşterinizde dönüşüm oranını arttıracak ne gibi çalışmalar yaparsınız ?

 • Açılış sayfa hızını test edin
 • Tıkla ve Ara butonu ekleyin
 • WhatsApp butonu ekleyin
 • Alakalı içerik ile düşüş sayfasınızı belirleyin
 • Spesifik nokta atışı anahtar kelimeler ile kampanyalarınızı kurgulayın
 • SSL sertifikasını alın
 • İletişim formunun çalıştığından emin olun ve hedef oluşturun

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir