Arama Motoru Pazarlamacılığı

Arama Motoru Pazarlamacılığı

Arama motorları kullanıcıların aradıklarına en kısa yoldan ulaşmalarını sağlayan sonuç listeleme sayfalarıdır.Bu sayfalar aramayı yapan bir kullanıcı, arama motorunun kendisine sağladığı arama kısmında kelime ya da kelime öbeği ile sisteme sorgu gönderir.Arama motoru da bu sorgu ile ilgili olabilecek bütün sonuçları alaka düzeyine göre filtreleyerek kullanıcıların karşısına getirir. Bu sonuçlar organik ve ücretli (cpc) arama sonuçları olarak da adlandırılır. Arama motorları web dünyasının kullanımı en kolay,kapsamlı ve erişilebilir bilgi aracıları olarak görülebilir.

Arama Motoru

Arama Motoru Optimizasyonu

Organik arama sonuçları diğer bir adıyla Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ilgi alanına girerken, ücretli sonuçlar ise SEM’in (Arama motoru pazarlamacılığı) ilgi alanına girmektedir.Organik ve ücretli sonuçlar doğrudan birbirinin sıralamasına etki göstermezler ancak dolayılı yoldan birkaç zaman sonra birbirine olan trafik veya ciro anlamında etkisini görmek mümkündür. Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM) ile yaptığımız çalışmalar,temel de ilgili web site ya da web sitelerini arama motorlarında ücretli sonuçlar bölümünde gösterme işlemleridir. Google üzerindeki arama motoru reklamcılığının adı Google Ads’tir.  Google Ads arama ağı anahtar kelime hedeflemesi üzerine çalışır ve Tıklanma Başına Maliyet ile maliyetlendirme modelini kullanır. Yani reklamlarımızın görüntülenmesi karşılığında bir ücret ödemezken, sadece tıklama yapıldığında ödeme yaparız. Tabii gösterime göre de bir ücret de ödebiliriz,bu kampanya hedeflerine göre değişkenlik gösterebilir.

Arama motorları, web siteleri bir kalite veya bir otorite yapısına göre analiz eder ve bu süzgece göre değerlendirerek,rekabete sokup web siteleri sıraya sokar. Arama motoru optimizasyon (SEO) ise doğal yolla çok uzun zaman gerektiren bir kavramdır. Üst sıralarda yer almak, yapılan SEO çalışmalarının kalitesine ve yapısına göre etkisi uzun veya kısa süreli olmaktadır. Bu yüzden müşterilerimize sabır kavramını aşılamamız gerekiyor. Aksi takdirde yaptığımız işten ne bir başarı sağlarız ne de vasıflı ve profesyonel bir iş yapmış oluruz.

 

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir