Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası

Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası

Makine öğrenmesi, akıllı algoritmalar son yıllarda online pazarlamanın kalbine doğru ilerlemeye başladı. Google’da geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Akıllı Alışveriş Kampanyaları (smart shopping) ve Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları (smart display network) kampanya modellerini buna örnek olarak gösterebiliriz. Sonuç olarak makine öğrenimi ve yapay zeka ile entegre çalışan online pazarlama modellerinin önemi gitgide artacaktır.

Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları Nedir ?


Akıllı Görüntülü reklam kampanyaları, Görüntülü Reklam Ağı’nda hedefleme, teklif verme ve reklam oluşturma işlerini üstlenmek ve tahmine dayanan sonuçlar oluşturmak için 3 optimizasyon teknolojisini birleştirir:

  • Otomatik Hedefleme
  • Otomatik Yerleşim
  • Otomatik Teklif
  • Akıllı Görüntülü reklam kampanyası oluşturmak için son 30 günde Görüntülü Reklam Ağı’ndaki standart görüntülü reklam kampanyalarınızda en az 50 dönüşüm veya arama kampanyalarınızda en az 100 dönüşüm elde etmiş olmanız gerekir.

Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası Kurulumu

Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası
Her 3 hedefi dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.Kampanya hedefiniz doğrultusunda seçmeniz çok daha iyi olacaktır!
Akıllı görüntülü reklam kampanyasına tıklıyoruz
Akıllı görüntülü reklam kampanyasına tıklayıp,domaini yazmanız yeterli olacaktır.
Son 30 günlük dönüşüm/maliyet’e göre Hedef EBM’nizi belirleyin.Örnek son 30 gün standart görüntülü reklam ağı kampanyalarınızda dönüşüm/maliyet 30 TL ise bizimde Akıllı Görüntülü Reklam Ağı kampanyamızda dönüşümler için belirleyeceğimiz Hedef EBM 30-40 TL civarı olması makuldur. Kampanyanın gösterim almaması durumunda Hedef EBM'i arttırmanız gerekecektir.
Son 30 günlük dönüşüm/maliyet’e göre Hedef EBM’nizi belirleyin.Örnek son 30 gün standart görüntülü reklam ağı kampanyalarınızda dönüşüm/maliyet 30 TL ise bizimde Akıllı Görüntülü Reklam Ağı kampanyamızda dönüşümler için belirleyeceğimiz Hedef EBM 30-40 TL civarı olması makuldur. Kampanyanın gösterim almaması durumunda Hedef EBM’i arttırmanız gerekecektir.Burada gördüğünüz üzere Görüntülü Reklam Ağı Kampanyasındaki önerilen Hedef EBM 16 TL – 65 TL arasındadır.Bizim ortalama 45-50 TL’lik bir teklif vermemiz başlangıç için ideal bir ücret olacaktır.
Yönettiğim hesaplardan Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası son 7 günlük istatistik raporunu inceleyebilirsiniz.Her bir görüntülü reklam ağı kampanyası bahsettiğimiz Akıllı görüntülü reklam ağı kampanyasının bir destekçesi olarak görebilirsiniz.Bu yüzden görüntülü reklam ağı kampanyasında yerleşim/maliyet, cihaz/maliyet veya dönüşüm/maliyet gibi metrikleri baz alarak optimize etmeniz çok daha iyi olacaktır.
Yönettiğim hesaplardan Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası son 7 günlük istatistik raporunu inceleyebilirsiniz.Her bir görüntülü reklam ağı kampanyası bahsettiğimiz Akıllı görüntülü reklam ağı kampanyasının bir destekçisi olarak görebilirsiniz.Bu yüzden görüntülü reklam ağı kampanyasında yerleşim/maliyet, cihaz/maliyet veya dönüşüm/maliyet gibi metrikleri baz alarak optimize etmeniz çok daha iyi olacaktır.Günlük olarak Akıllı görüntülü reklam ağı kampanyasındaki gösterim oranı değişkenlik gösterecektir.Otomatik yerleşim özelliği ile sizin için özel dönüş getiren yerleşimleri belirleyip farklı bir görüntülü reklam ağı kamanyası oluşturup optimize edebilirsiniz.

 

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları Optimizasyon Önerileri

 

  • Dönüşüm hedeflerinizi iyi belirleyin ve Google Ads’e aktarın.Dönüşüm verileriniz Google Ads’te olmadığı takdirde istediğiniz kadar satış yapmış olun dönüşüm verisi olmadığından bu kampanyayı oluşturamazsınız.
  • Mevcut olan Görüntülü Reklam Ağı Kampanyalarınızı duraklatmayın. Buradan gelecek dönüşümler oluşturacağınız  Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası için bir dönüşüm verisi sayılacaktır.Dönüşüm/maliyeti ne kadar çok düşürürsek bizim dönüşüm başına ödeyeceğimiz tutar o kadar az olacaktır.Durum böyle olunca görüntülü reklam ağı kampanyanız hem trafik anlamında hem de dönüşüm anlamında iyi bir sonuç verecektir.
  • Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası için hem kendi tasarladığınız Google ölçülerindeki görselleri hem de duyarlı görüntülü reklam olarak 2 farklı reklam oluşturun. Google Ads burada duyarlı reklam olarak oluşturduğumuz reklamlara gösterim önceliğin tanıyacaktır.
  • Son 30 günlük dönüşüm/maliyet’e göre Hedef EBM’nizi belirleyin.Örnek son 30 gün standart görüntülü reklam ağı kampanyalarınızda dönüşüm/maliyet 30 TL ise bizimde Akıllı Görüntülü Reklam Ağı kampanyamızda dönüşümler için belirleyeceğimiz Hedef EBM 30-40 TL civarı olması makuldur. Kampanyanın gösterim almaması durumunda Hedef EBM’i arttırmanız gerekecektir.
  • Reklam gruplamınıza önem verin.Örnek :4 farklı ürün görselimiz mevcut bunu 4 farklı reklam gruplarına bölmeniz gerekiyor.Bu durum optimizasyon sürecini iyileştirip eş zamanlı olarak da kolaylaştıracaktır.
  • Dönüşümler için ücret ödemenizi tavsiye ederim.Dönüşümler için ücret ödediğiniz takdirde hem marka bilinirliği hemde satış anlamında hedefinize ulaşacaksınız.

Bir sonraki yazımda Akıllı Alışveriş Kampanyaları hakkında tüyolar vereceğim 🙂

About Kami

Check Also

Google Ads Dönüşümler

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları

Google Ads Yeni Dönüşüm Sütunları 1) Gelir : Gelir, reklamın aldığı tıklamalarla ilişkilendirilen tüm işlemlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir