2020 Dijital Pazarlama Trendleri

2020 Dijital Pazarlama Trendleri

İnsan davranış alışkanlıkları, teknolojik yenilikler odağında sürekli olarak çeşitlilik gösteriyor. Üstelik son 20 yılda yaşanan ve küresel değişimlere hız katan yenilikler, trendlerin de hemen her yıl değişkenlik göstermesine neden oluyor. Bu doğrultuda, farklılaşan eğilimlere duyarlı olan ve operasyonlarını söz konusu trendlere göre adapte eden markaların ve online platformların tüketici beklentilerine yanıt verdikleri için sürdürebilir bir başarı sağlayabildiklerini görüyoruz.

Güvenilirlik

Güvenilirlik kavramının ilk etapta neden trendler arasında yer aldığı anlaşılmıyor olabilir. Fakat her gün içinde milyonlarca mesaja maruz kalan, her geçen gün daha fazla marka arasında tercih yapmak durumunda olan ve sayısız online platform içinden en idealini bulmak zorunda olan tüketiciler için güvenilir bir kanal bulmak giderek daha önemli hale geliyor.

Sesli Arama

Appe markasının Siri adlı sesli asistanı ile başlayan, Amazon’un Alexa’sı yükselişe geçen, Google’ın Google Now adlı ürünü ve akabinde diğer markaları chatbot ve sesli asistan odaklı çalışmaları ile en üst seviyeye ulaşan sesli arama trendlerinin önümüzdeki yıllarda daha fazla ilgi göreceği öngörülüyor. Kullanımı daha da yaygınlaşması beklenen sesli asistanların her geçen gün daha optimize edilmesi ile birlikte insan hayatını biraz daha pratik hale getiren sesli aramaların, ilerleyen dönemlerde tüketicilerin vazgeçilmezlerinden biri olacağı rahatlıkla savunulabilir.

Yapay Zeka

Yapay zeka, onlarcı yıl hayali kurulan ve halihazırda pek çok alanda uygulanan bir teknoloji olmasına karşın hala nasıl daha verimli kullanbileceğine dair soru işaretleride yok değil. Buna rağmen, gün geçtikçe insan hayatında kapladığı alan genişlerken marka tarafındaki uygulamaları da artış gösteriyor.

Dijital reklam ölçümlemeden medya satın almalarına, müşteri hizmetlerinden bütçe yönetimine birçok noktada yardıma koşan yapay zeka, reklamverenlerin enerjilerini farklı alanlara yönlendirerek hem maddi hem de manevi kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine olanak sağlıyor.

Artırılmış Gerçeklik – Sanal Gerçeklik

AR (Augmented Reality) Artırılmış Gerçeklik ve VR (Virtual Reality) teknolojileri, müşteri deneyimini zenginleştirerek farklı bir boyuta taşıdığı için son yılların en gözde trendlerinden ikisi haline geldiler. Markaların mesajlarını son derece yaratıcı bir biçimde bu hedef kitleye iletmeyi mümkün kılan bu iki teknoloji, esasında tüketicileri de marka ile yoğun bir etkileşime yönlendirdiği için ilgi çekmeye devam ediyor.

Sosyal Medya

Sosyal medya yeni bir trend olmamasına karşın insanların günlük hayatı içinde vazgeçilmez bir yere sahip olması nedeniyle reklamverenlerin radarından asla çıkarılmaması gereken bir kanal olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik dünya nüfusunun yarısı sosyal medya kullanıcısıdır.

 

About Kami

Check Also

Mağaza Ziyaretleri

Sezonluk Ayarlama Oluşturma

Google Ads Sezonluk Ayarlama Oluşturma Sezonluk ayarlamalar, gelecekteki etkinliklerin (ör. promosyon veya indirim) dönüşüm oranlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir